Jeśli szukasz spawarki do przydomowego warsztatu, postaw na urządzenie MIG/MAG. Wykorzystasz je podczas majsterkowania, jak i wielu prac naprawczych. Zaletą migomatu, czyli spawarki MIG/MAG jest łatwa obsługa i szybkość zajarzenia łuku spawalniczego. Zatem, jaki migomat sprawdzi się w przydomowym warsztacie?

Jak wybrać migomat do przydomowego warsztatu?

Czym jest spawanie MIG/MAG?

Spawanie metodą MIG/MAG określa się także mianem spawania łukowatego metali w osłonie gazów ochronnych — obojętnych (MIG) lub aktywnych (MAG). Ta technika spawalnicza należy do najczęściej wykorzystywanych, głównie ze względu na szybkość procesu spawania. Metodę spawania MIG/MAG można stosować ręcznie, zmechanizować lub zrobotyzować. 

Jeśli chcesz spawać migomatem (półautomatem spawalniczym), zwróć uwagę na parametry tego urządzenia. 

Zasilanie i prąd spawania, czyli podstawowe parametry spawarki MIG/MAG

Kiedy inwestujesz w spawarkę MIG/MAG weź pod uwagę jej zasilanie. Modele do użytku domowego mogą być zasilane z sieci jednofazowej 230 V. Bez problemu podłączysz je do domowego gniazdka. 

Spawarkę z zasilaniem 400 V wykorzystasz w miejscach, gdzie jest dostęp do sieci trójfazowej. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj ze sprzętu z zasilaniem 230/400 V. Dzięki niemu przełączysz się na dany typ zasilania w zależności od tego, gdzie się znajdujesz i jaką pracę wykonujesz. 

Prąd spawania zależy od tego, jak grube materiały chcesz spawać. Zakłada się, że na każdy milimetr spawanego metalu przypadka prąd o natężeniu 30-40 A. Do spawania grubszych materiałów przyda się model 200 A, natomiast cieńsze materiały zespawasz spawarką MIG/MAG o natężeniu 160 A. 

Cykl pracy

Cykl pracy pozwoli Ci poznać możliwości migomatu. Zrezygnuj z kupna modeli, na których producent nie podał tego parametru, ponieważ zwykle okazuje się, że są mało użyteczne. W przydomowym warsztacie sprawdzi się spawarka MIG/MAG z cyklem pracy na poziomie 35-40%. W praktyce oznacza to, że urządzeniem możesz spawać przez 3,5-4 minuty w ciągu 10 minut. Natomiast przez 6,5-6 minut sprzęt będzie się studził. 

Budowa spawarki MIG/MAG

To kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. W przydomowym warsztacie sprawdzi się model o niewielkich wymiarach — wtedy łatwiej przeniesiesz go z miejsca na miejsce. Amatorom poleca się spawarkę MIG/MAG kompaktową. Niektóre urządzenia wyposażone są w podwozie jezdne, a także półkę do przechowywania butli z gazem. 

Kiedy wybierasz migomat, sprawdź wielkość szpuli z drutem. W warsztacie przy domu swoją funkcję spełni szpula o rozmiarze D200 z drutem stalowym o wadze 5 kilogramów. Zwróć również uwagę na podajnik drutu. Zwykle producenci oferują podajniki 2- i 4-rolkowe. Pierwszy na pewno przypadnie do gustu hobbystom i majsterkowiczom, z drugiego natomiast skorzystają profesjonaliści (podaje precyzyjnie drut, bez poślizgu i na dłuższe odległości). 

Gniazdo EURO w spawarce MIG/MAG to ważny element. Dzięki niemu łatwo wymienisz prowadnik drutu na inny lub dopasujesz różne uchwyty spawalnicze. 

Funkcje urządzenia MIG/MAG

Określone modele półautomatów spawalniczych mają różne funkcje. Od Twoich potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy zależy, na jakich parametrach migomatu się skupisz. Spawarka MIG/MAG powinna być wyposażona w:

  • zabezpieczenie przed przeciążeniem, 
  • regulację posuwu drutu, 
  • regulację napięcia. 

Warto zainwestować w półautomat spawalniczy z funkcją zmiany biegunowości spawania, jak również w model z synergią (ułatwi ustawienie parametrów spawania). Nowoczesne migomaty spawają prądem pulsacyjnym lub nawet prądem o podwójnej pulsacji. 

Plusem spawarki MIG/MAG jest to, że możesz dzięki niej spawać wszystkie rodzaje metali w dowolnej pozycji. Migomaty zapewniają wydajność spawania (większą niż w przypadku elektrody otulonej). Warto podkreślić także niski koszt materiałów spawalniczych. Te ostatnie nie wpływają negatywnie na powstałą spoinę. Spawając migomatem, trzeba jednak wykazać się przynajmniej podstawowymi umiejętnościami spawalniczymi, ponieważ od nich zależy jakość spoiny. 

Jak widzisz spawarka MIG/MAG ma więcej zalet niż wad. Kiedy już opanujesz metodę spawania półautomatem spawalniczym, zainwestuj w droższy model. Polecamy migomaty Spartus, Sherman, Magnum i Trafilux. 

 

Sprawdź ofertę naszej hurtowni: https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag