Mieszkaniec Chorzowa swoją postawą dał przykład wzorowego zachowania. Mężczyzna zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, przekazując mundurowym znaleziony portfel z dokumentami, kartami bankomatowymi oraz pieniędzmi. Dzięki uczciwości kobiety zguba wróciła już do właścicielki.

O dużym szczęściu może mówić obywatelka Ukrainy, która wczoraj zgubiła portfel z dokumentami, kartą bankomatową oraz gotówką. Do Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie zadzwonił Pan Sławomir i poinformował, że idąc chodnikiem, zauważył leżący portfel z zawartością ukraińskich dokumentów, kart bankomatowych i pieniędzy. Mężczyzna nie mógł jednak dostarczyć osobiście portfela, w związku z powyższym dyżurny skierował do niego patrol, aby zabezpieczyli zgubę. Kilka godzin później do Komisariatu Policji II w Chorzowie przyszła młoda obywatelka Ukrainy przebywająca aktualnie na terenie miasta i poinformowała, że prawdopodobnie, gdy jechała na rowerze, z kieszeni wypadł jej portfel, jak się okazało właśnie ten portfel, który zabezpieczyli mundurowi. Dzięki uczciwości mieszkańca Chorzowa zguba powróciła już do właścicielki.

Warto pamiętać, że znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. W świetle kodeksu karnego znalazca, który nie dopełnił obowiązków i zachował znalezioną rzecz dla siebie, będzie odpowiadał za jej przywłaszczenie. Wiele przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część społeczeństwa kieruje się mylnym hasłem „Znalezione – niekradzione”. Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Kiedy zabierasz i nie oddajesz znalezionego na ławce telefonu, plecaka czy portfela – stajesz się sprawcą przestępstwa. W takich przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie lub na Policji. W przeciwnym przypadku „znalazca” dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia.