Garaże drewniane - dlaczego warto takie mieć?

Moda na stawianie garaży drewnianych trwa w najlepsze. Z każdym kolejnym rokiem takich obiektów pojawia się na posesjach Polaków coraz to więcej. W czym tkwi ich fenomen? Obiekty te są tanie w wybudowaniu, łatwe w montażu, a przede wszystkim niezawodnie pełnią swą funkcję przez długie lata. Dzięki nim pozostawione na pastwę losu oraz działanie czynników atmosferycznych pojazdy, już nigdy nie ulegną korozji i niszczeniu. Ogromną ich zaletą jest również ich wygląd -  bogaty wybór projektów pozwala na dostosowanie garażu do swoich indywidualnych potrzeb. Tego typu obiekty są w pełni ekologiczne. Powstają bez użycia szkodliwych dla zdrowia ludzkiego materiałów budowlanych. Jeśli masz w planach wybudowanie takiego obiektu na swojej posesji - przeczytaj co na ten temat ma do powiedzenia ekspert w dziedzinie garaży drewnianych - dyrektor Przemysław Balcewicz.

Garaże drewniane - zalety, którym nie ma końca

"Tego rodzaju budynki to rozwiązanie szyte na miarę XXI wieku - zaczyna dyrektor marki Eko Architektura. - wykonane z drewna, cieszą oczy swoim designerskim wyglądem, a przede wszystkim świetnie sprawdzają się w przypadku przechowywania aut i innych pojazdów. Funkcjonalne, kompaktowe oraz eleganckie - wylicza nasz ekspert. - Na tym jednak nie koniec ich zalet. Budynki tego typu stawia się sprawnie i szybko, a przede wszystkim bez zbędnych formalności. Umieszczanie wiat drewnianych na posesji, nie wymaga od nas posiadania pozwoleń na budowę. Od strony prawnej jest to więc produkt nieoceniony, dzięki któremu można zaoszczędzić na długich godzinach spędzonych w trakcie urzędowych batalii."

Czy to aby jednak wszystko o czym warto wiedzieć? "Niestety i drewniane wiaty posiadają pewne ograniczenia - odpowiada ekspert. - Stawiając je należy przede wszystkim pamiętać o tym, że posiadają one pewne ograniczenia, którym trzeba sprostać. Zapewniam jednak, że są one niewielką ceną w stosunku do niskich kosztów stawiania takiego budynku" - dodaje. Jakie ograniczenia ma on na myśli? Wybierając garaże drewniane: https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/garaze-i-wiaty należy pamiętać o tym, by:

  • Powierzchnia obiektu nie może być większa niż 50 m2,
  • Garaż musi być zlokalizowany na posesji, na której znajduje się lub dopiero zostanie wybudowany budynek mieszkalny,
  • Jeżeli wielkość działki nie przekracza 1000 m2, można na niej wybudować jedynie dwie wiaty drewniane.

Garaże drewniane - jak skutecznie ominąć powyższe wytyczne?

Co zrobić, gdy mamy w planach wybudowanie wiaty, a nie spełniamy, któregoś z wyżej wymienionych warunków? Dyrektor Balcewicz zapewnia, że i temu można zaradzić. "W tym wypadku wystarczy zgłosić projekt budowy takiego garażu do odpowiedniego urzędu - tłumaczy. - nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba jedynie uzyskać wymagane pozwolenie, a następnie można przejść do budowy takiego garażu" - dodaje z uśmiechem na twarzy. "Należy jedynie pamiętać, że uzyskane zgody, wymagają od nas pewnych ograniczeń" - dopowiada ekspert. Co dokładnie ma na myśli?

Okazuje się, że pozyskane drogą urzędową pozwolenia stawiają nam pewne wymogi. Wśród nich należy wymienić:

  • Powierzchnia obiektu nie może przekroczyć 35 m2,
  • Na działce o powierzchni 500 m2, można postawić tylko jeden obiekt tego typu.

A co w przypadku, gdy i tym razem ograniczenia te krzyżują nam plany? "Dla chcącego nic trudnego - odpowiada Przemysław Balcewicz. - Ostatecznym rozwiązaniem takiej sytuacji, jest pozyskanie pozwolenia na budowę. Wtedy już nic nie stanie nam na przeszkodzie" - zapewnia ekspert w dziedzinie budownictwa drewnianego. Jak sam mówi, "oczywiście wiąże się to z czasem spędzonym w urzędach, ale można to sobie zrekompensować oszczędnościami, poczynionymi w tego obiektu, zamiast tradycyjnego garażu."

 Nasze garaże drewniane są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

strona: https://chaletpro.fr/Produits/garages-et-carports