W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców dotyczącymi rzekomych prób porywania dzieci na terenie naszego miasta, informujemy, że Komenda Miejska Policji w Chorzowie nie prowadzi żadnego postępowania w tej sprawie.

W ubiegłym tygodniu do tutejszej jednostki wpłynęła informacja o rzekomej próbie porwania. Policjanci zajmujący się sprawą ustalili, że całe zajście miało charakter nieporozumienia i nie doszło do żadnej próby uprowadzenia dzieci. Powielane w mediach społecznościowych nieprawdziwe informacje mają charakter „fake newsów”.

Mając na uwadze umieszczanie i powielanie za pośrednictwem mediów społecznościowych wizerunków osób wskazywanych jako sprawcy przestępstw, należy pamiętać o konsekwencjach prawnych tego typu działań:

Udostępnianie wizerunku osoby bez jej zgody, narusza jej dobra osobiste. Należy wtedy liczyć się z konsekwencjami, jakimi może być powództwo cywilne.

Z kolei pomawianie innej osoby, szczególnie za pośrednictwem internetu to już przestępstwo określone w artykule 212 Kodeksu karnego.