Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chorzów

Chorzowscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą mogą próbować wyłudzić pieniądze. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Uwaga! To metoda na tzw. „Blika”.

Oszuści działają najczęściej w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora wysyłają z niego wiadomości do znajomych z informacją o konieczności dokonania drobnej opłaty tłumacząc się nagłą potrzebą, na przykład, że właśnie stoją przy kasie i zapomnieli portfela, muszą pilnie coś zapłacić, kupić bilet, a nie mają na to środków. Następnie proszą o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu, lub zapłacą za zakupy. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, w rzeczywistości trafiają one do przestępców. Przekonała sie o tym wczoraj mieszkanka Chorzowa, na której konto na  jednym z portali społecznościowych włamali się oszuści i podszywając się pod nią próbowali wyłudzić od jej rodziny i znajomych pieniądze. 

Ofiarą oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Sprzedający nie podają numeru konta obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Proszą o kod BLIK, wtedy są całkowicie anonimowi, a niczego nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie szybko do niego wysłany.

Pamiętajmy!

Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Zanim to jednak uczynimy - zweryfikujmy dane osób proszących nas o pomoc. Wykonajmy zatem połączenie telefoniczne do zwracających się do nas w tej sprawie krewnych, przyjaciół, znajomych, by upewnić się, że to na pewno ta osoba, a nie ktokolwiek inny próbujący nas oszukać!

 Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.