Kaskada Bistro Cafe bez nowego lokalu. Cała chronologia decyzji już jasna

Sprawa Kaskady Bistro Cafe nie urwała się nagle, choć z zewnątrz mogła tak wyglądać. Najpierw było zamknięcie estakady przy ul. Katowickiej, potem rozmowy z najemcą i kolejne propozycje ze strony miasta. Z miejskiego komunikatu wynika, że próbowano także znaleźć miejsce na magazyn dla wyposażenia lokalu, ale żadna z ofert nie została przyjęta. Finał przyszedł dopiero później, gdy miasto sięgnęło po wypowiedzenie umowy najmu.
- Rozmowy po zamknięciu estakady nie przyniosły wspólnego rozwiązania
- Publiczny komunikat lokalu zamknął temat przenosin
- Wypowiedzenie umowy padło dopiero po serii bezskutecznych propozycji
Rozmowy po zamknięciu estakady nie przyniosły wspólnego rozwiązania
Po zamknięciu estakady przy ul. Katowickiej, które nastąpiło z powodu zagrożenia bezpieczeństwa wskazanego w ekspertyzie technicznej, miasto utrzymywało kontakt z przedsiębiorcami prowadzącymi lokale pod obiektem. W przypadku Kaskady Bistro Cafe rozmowy odbyły się 9 czerwca 2025 roku. Najemca przekazał wtedy, że ze względu na trudną sytuację finansową nie ma możliwości urządzenia innego lokalu gastronomicznego, a potrzebowałby jedynie miejsca do składowania wyposażenia. Miasto przedstawiło propozycję lokalu zastępczego, ale nie została ona wykorzystana.
Kolejny etap dotyczył już nie prowadzenia działalności, lecz zabezpieczenia sprzętu. 21 lipca 2025 roku najemca poprosił o możliwość przechowania wyposażenia, a 5 sierpnia miasto zaproponowało lokal przy ul. Faski jako miejsce magazynowe. Również z tej oferty nie skorzystano. W efekcie wyposażenie pozostało w dotychczas wynajmowanym lokalu pod estakadą na odpowiedzialność najemcy.
Publiczny komunikat lokalu zamknął temat przenosin
12 czerwca 2025 roku na oficjalnym profilu Kaskady Bistro Cafe w serwisie Facebook pojawiła się informacja, że lokal nie zostanie ponownie otwarty na rynku w Chorzowie i nie przeniesie działalności do nowej lokalizacji. Dla sprawy miało to duże znaczenie, bo sam przedsiębiorca jeszcze przed wypowiedzeniem umowy sygnalizował zakończenie działalności w dotychczasowej formule. W takiej sytuacji dalsze rozmowy o najmie wymagały już nie tylko lokalu, ale też realnego pomysłu na kontynuację biznesu.
W komunikacie miasta podkreślono, że od początku po zamknięciu estakady celem było szukanie rozwiązań, które pozwolą ograniczyć skutki tej decyzji dla przedsiębiorców. Z perspektywy mieszkańców i osób korzystających z lokali pod obiektem ważne jest to, że miasto nie ograniczyło się do jednego wariantu pomocy, lecz przedstawiało kolejne możliwości wraz z upływem czasu.
Wypowiedzenie umowy padło dopiero po serii bezskutecznych propozycji
23 stycznia 2026 roku miasto wypowiedziało umowę najmu z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Urząd zaznaczył, że w tym momencie nie miał wiedzy, czy lokale pod estakadą będzie można w przyszłości ponownie dopuścić do użytkowania ani kiedy mogłoby to nastąpić. Decyzje dotyczące obiektu zależały od bezpieczeństwa i dalszych analiz technicznych, więc powrót do wcześniejszych warunków nie był wtedy możliwy do przewidzenia.
Od chwili wypowiedzenia umowy ze strony najemcy nie wpłynęły już żadne nowe propozycje ani pytania dotyczące dalszego najmu czy prowadzenia działalności w innym miejskim lokalu. Dla innych przedsiębiorców działających w podobnych warunkach istotne jest jeszcze jedno: miasto przypomniało, że od 2 czerwca 2025 roku najemcy lokali pod estakadą byli zwolnieni z czynszu. Dodatkowo osoby wynajmujące miejskie lokale użytkowe, których dostęp został ograniczony przez zamknięcie estakady, mogły ubiegać się o 50-procentową obniżkę opłaty.
na podstawie: UM Chorzów.
Ostatnie Artykuły

Odwierty pod gruntową pompę ciepła w województwie lubelskim - co trzeba o nich wiedzieć?

Rozbiórka wiaduktu nad torami. Ruszyły pierwsze prace przy ul. Nowej

Jak wybrać białą farbę do wnętrz? Praktyczny poradnik przed zakupem
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga: Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Ruch Chorzów 2:0. Dwa trafienia Zapolnika na otwarcie sezonu](/images/mecz/thumbnails/bruk-bet-termalica-nieciecza-ruch-chorzow-26072026-20.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga: Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Ruch Chorzów 2:0. Dwa trafienia Zapolnika na otwarcie sezonu

Święto Policji w Chorzowie - komendant dziękuje za codzienną służbę

Hałda przy Floriańskiej zostanie dokładnie sprawdzona. Wracają badania

Seniorzy w Chorzowie usłyszeli ostrzeżenia. Oszuści zmieniają role

55 przekroczeń przy przejściach. Policja sprawdziła Chorzów

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Ogólnopolska Karta Seniora chwilowo niedostępna w Chorzowie

Sześciu kierowców zatrzymanych w Chorzowie. Policja zbadała 1223 osoby

Zaręczyny w 2026 roku: Nowoczesność spotyka się z ponadczasową tradycją

Wakacje bez wypadków zaczynają się od rozmowy. Policjant spotkał dzieci

Dzień Śląskiej Fany zmienia termin - Chorzów spotka się 26 lipca
Przydatne dane teleadresowe
- Sąd Rejonowy w Chorzowie - kontakt, wydziały, godziny i e-usługi
- Komenda Miejska Policji w Chorzowie - kontakt, komisariaty, dzielnicowi
- Szpital Specjalistyczny w Chorzowie - kontakt, oddziały, poradnie i diagnostyka
- Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie - kontakt, oddziały, rejestracja
- Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie - kontakt, cennik, godziny i dojazd
- Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - kontakt, godziny, awarie
