Jak agregaty prądotwórcze zmieniają oblicze budownictwa? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Dynamiczny rozwój technologii zmienia wszystkie branże, a budownictwo nie jest wyjątkiem. Jednym z istotnych elementów tej transformacji są agregaty prądotwórcze, które umożliwiają prowadzenie prac w każdych warunkach. W tym artykule skupimy się na kwestiach efektywności kosztowej, wydajności prowadzonych prac oraz innowacji w branży.

Jakie jest znaczenie agregatów prądotwórczych w budownictwie?

Agregat prądotwórczy trójfazowy 8 kW, 10 kW czy 15 kW to obowiązkowe wyposażenie każdego placu budowy. W miejscach, gdzie często brakuje stałego zasilania, generatory zapewniają niezbędną energię do zasilania narzędzi, maszyn i innych urządzeń. Są one także mile widziane podczas prowadzenia remontów, w ten sposób uniezależniając ciągłość działań od awarii sieci.

Użytkowanie nowoczesnych agregatów pozwala w wielu przypadkach podnieść standardy bezpieczeństwa na budowie. To one pomagają w oświetleniu przestrzeni, ograniczając ryzyko wypadków. W zamkniętych pomieszczeniach wykorzystuje się je także do zapewnienia odpowiedniej wentylacji, co poprawia warunki pracy. Generatory to także niezastąpione wsparcie dla zasilenia systemów przeciwpożarowych, alarmów i kamer monitoringu.

Nowoczesne modele mogą także podnieść komfort realizacji projektów. Pomogą w zasileniu nagrzewnic elektrycznych, dzięki którym zapewnimy pracownikom odpowiednie warunki termiczne. Rozwiązania mobilne, takie jak agregaty inwerterowe można ze sobą zabrać praktycznie wszędzie. Nie ma już konieczności przeciągania przewodów.

Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Agregat trójfazowy AVR (Automatic Voltage Regulation) a może generator z funkcją SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy)? Urządzenie zagranicznej marki czy agregat trójfazowy Fogo? Kilkuletni wiekowy sprzęt spawalniczy lub nowoczesny produkt typu Agrovolt?

Wybór jest bardzo duży i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Nietrafiona decyzja oznaczać będzie problemy na etapie realizacji lub straty finansowe. Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad, które ułatwią dobór właściwego sprzętu.

  • Moc powinna być dostosowana do całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
  • Poziom hałasu może mieć duże znaczenie dla prac prowadzonych w terenie silnie zurbanizowanym lub we wnętrzu obiektu.
  • Czas pracy na jednym tankowaniu wpływa na wygodę pracowników.
  • Funkcje dodatkowe nie będą niezbędne w każdych warunkach (np. AVR jest zalecany tam, gdzie konieczna jest stabilizacja napięcia przemiennego).
  • Generatory inwerterowe są mobilne i posiadają tryb ECO.
  • Benzyna jako rodzaj paliwa jest nieco tańsza od diesla, ale przy tym mniej wydajna. Dodatkowo silniki diesla są bardziej wytrzymałe i mają dłuższą żywotność. Pamiętaj, że szeroki wybór agregatów 3-fazoywch Fogo znajdziesz w GOTEX. To sklep, który nie tylko dostarczy odpowiedni sprzęt, ale udzieli także eksperckiego wsparcia na każdym etapie jego zakupu.

Przyszłość agregatów prądotwórczych w budownictwie

Wraz z postępem technologicznym, agregaty prądotwórcze stają się coraz bardziej wydajne, ekologiczne i zintegrowane z systemami zarządzania energią. Przyszłość budownictwa z pewnością będzie opierała się na jeszcze większej autonomii energetycznej, a generatory będą kluczowym elementem tej transformacji.

Nie bez znaczenia jest także rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. To właśnie ono może przyczynić się do powstania nowych, bardziej ekologicznych typów agregatów, które będą w stanie zasilać budowy przy minimalnym wpływie na środowisko.

Już teraz na rynku dostępne są generatory gazowe i biogazowe. Na targach branżowych pokazywane są wodorowe agregaty prądotwórcze, które produkują energię w procesie elektrochemicznym, gdzie wodór reaguje z tlenem w ogniwach paliwowych. Kolejne innowacje to tylko kwestia czasu.

Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 7000-3 trójfazowy

Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 7000-3 trójfazowy