Gdzie zamieszkać, aby prowadzić aktywny styl życia?

Lubisz uprawiać sport i starasz się żyć aktywnie? W takim razie lepiej wziąć to pod uwagę, szukając miejsca do życia. Wiemy, w którym regionie Polski możesz liczyć na codzienną dawkę ruchu. Sprawdź to i zadbaj o swoje zdrowie.

Jakie miejsce w Polsce jest odpowiednie dla aktywnych osób?

Znalezienie czasu na aktywność bywa trudne. Dotyczy to szczególnie osób, które pracują przez wiele godzin w pozycji siedzącej. Dochodzą do tego codzienne obowiązki, często uniemożliwiające wyjście na siłownię. Z tego powodu, warto zamieszkać w miejscu, które pomoże zapewnić regularny ruch.

Gdzie się przeprowadzić, aby każdego dnia uprawiać sport? Bieganie po zatłoczonych ulicach nie jest przyjemne, dlatego centrum wielkiego miasta to kiepski pomysł. Znakomitym rozwiązaniem są za to Mazury. Piękne krajobrazy zachęcą do spędzania wolnego czasu na zewnątrz, a decydując się na niewielkie miasteczko, będziesz rzadziej korzystać z auta. W końcu wszędzie dotrzesz pieszo lub dojedziesz rowerem.

Jak wygląda aktywne życie na Mazurach?

Mazury mogą kojarzyć się przede wszystkim z wypoczynkiem. Jeśli chcesz, możesz tu jednak spędzać czas w aktywny sposób. Pomogą w tym unikalne walory przyrodnicze oraz doskonała infrastruktura. Dzięki nim z pewnością znajdziesz swój ulubiony sport i bez trudu zadbasz o kondycję. Co dokładnie możesz robić? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Sporty wodne

Jeśli Mazury, to oczywiście jeziora. Jest tu ich ponad 2500, w tym największe w Polsce Śniardwy i Mamry. A to oznacza, że możesz żeglować, pływać kajakiem, rowerem wodnym, uprawiać windsurfing lub spróbować czegoś nowego, jak choćby deska SUP. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w ciepłe dni wskakiwać do jeziora oraz trenować pływanie.

Osoby żądne prawdziwych przygód, z pewnością pokochają Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to malownicza trasa wodna, w której skład wchodzą liczne zbiorniki wodne. Jej długość to aż 111 km w linii prostej, ale możesz ją dowolnie zmieniać, ponieważ odgałęzienia to dodatkowe 200 km.

Jazda rowerem

Mazury nie rozczarują także miłośników jazdy rowerem. W regionie znajduje się wiele tras rowerowych, które prowadzą przez najważniejsze atrakcje turystyczne. Niespodzianką będzie również najdłuższa z nich: Mazurska Pętla Rowerowa. Jest to trasa o długości 300 km z dobrze wyposażonymi miejscami obsługi rowerzystów. O pozytywne wrażenia zadbają m.in. różne rodzaje nawierzchni, czyli odcinki szutrowe, leśne i utwardzone. Spektakularne widoki pozwolą na podziwianie panoramy Mazur, uprzyjemniając w ten sposób jazdę.

Spacery

Jak przystało na turystyczny region, na Mazurach nie brakuje tras spacerowych. A są to nie tylko dobrze oznaczone szlaki piesze, ale także ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Ciekawe propozycje to m.in.:

  • ścieżka przyrodnicza jezioro Łuknajno - nieopodal Mikołajek, liczy ok. 8 km i prowadzi przez Rezerwat Jezioro Łuknajno (uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery), a z licznych wież obserwacyjnych można obserwować kolonie łabędzia niemego oraz wiele innych gatunków ptaków,
  • ścieżka edukacyjna Źródełko Miłości - w Mrągowie, rozpoczyna się za amfiteatrem nad jeziorem Czos i prowadzi do znanej atrakcji, czyli Źródełka Miłości, liczne tablice informacyjne pomogą zapoznać się z lokalną przyrodą,
  • ścieżka przyrodnicza Krutyń-Zgon - rozpoczyna się przy dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego i przebiega wokół jeziora Mokrego, ostatni przystanek znajduje się we wsi Zgon, w której można zobaczyć dobrze zachowane mazurskie chaty.

Takie spacery będą znakomitą okazją do obcowania z przyrodą oraz sprawią mnóstwo przyjemności zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Sporty zimowe

Mazury i sporty zimowe? Oczywiście! Wystarczy wybrać się do Mrągowa. To tam na Górze Czterech Wiatrów, znajdującej się na półwyspie nad jeziorem Czos, mieści się ośrodek rekreacyjno-sportowy. Narciarze mogą korzystać z dwóch wyciągów orczykowych o długości 290 i 270 m. Do dyspozycji jest także m.in. stok do nauki, szkółka narciarska oraz snowpark - w sam raz na zimowe szaleństwa.

Zamieszkaj na Mazurach i żyj aktywnie!

Mieszkając na Mazurach, zatroszczysz się o zdrowie i kondycję. Jeśli więc chcesz skorzystać z bogatej oferty sportowej, możesz już teraz zacząć szukać odpowiedniej nieruchomości. Mrągowo będzie zaś doskonałą lokalizacją z jeszcze jednego powodu. Powstaje tam kolejna inwestycja Pratum: nowoczesne osiedle położone tuż przy Górze Czterech Wiatrów. Zielone otoczenie i bliskość atrakcji pozwolą na uprawianie sportu w każdej wolnej chwili.