Znalezienie dobrego pracownika, w obecnych czasach, praktycznie graniczy z cudem. Wielu pracodawców już nie raz rozczarowało się kolejnym, zatrudnionym członkiem zespołu, który pomimo swoich kompetencji, nie był w stanie wywiązać się z powierzonych mu obowiązków. Wieloletnie, nieprzyjemne doświadczenia sprawiły, że coraz większe zainteresowanie budzą pracownicy z Azji. Jednak czy sprawdzą się oni podczas pracy w Polsce?

Pracownicy z Azji — czy sprawdzą się oni podczas pracy w Polsce?

Pracownicy z Azji — co ich wyróżnia?

Jeszcze kilka lat temu, na polskim rynku pracy nie było zbyt wiele miejsca dla międzynarodowych pracowników. Faktem jest, że bardzo często pojawiały się grupy robotników z Ukrainy, Białorusi czy Rosji, jednocześnie ich fenomen również powoli wydaje się odchodzić w zapomnienie.

Pracownicy z rodzimego rynku zaś stawiają przed pracodawcami coraz to wyższe wymagania, a jednocześnie zdarza się, że nie pochodzą do swoich obowiązków zawodowych z należnym zaangażowaniem. Zdarzały się także nieusprawiedliwione nieobecności czy nagłe odejścia, które niekorzystnie wpływały nie tylko na płynność finansową danej firmy, ale także na jej wizerunek w oczach kontrahentów.

W efekcie coraz większe zainteresowanie budzą pracownicy z Azji, którzy do niedawna znajdowali zatrudnienie głównie w krajach arabskich lub wysoko rozwiniętych krajach zachodu. Ich "popularność" stale rośnie również w Polsce.

Nie da się ukryć, że pracownicy z Azji posiadają wiele cech, które przez polskich pracodawców są wyjątkowo pożądane. Przede wszystkim są oni wyjątkowo sumienni i precyzyjni podczas wykonywania powierzonych im obowiązków. Dodatkowo wykazują się oni ponadprzeciętną pracowitością i zaangażowaniem. Chętnie pracują oni w niestandardowych godzinach, a także nie mają problemu z pracą w dni świąteczne czy weekendy.

Dzięki wyżej wymienionym cechom, pracownicy z Azji stali się wyjątkowo "łakomym kąskiem" dla polskich pracodawców, którzy coraz chętniej decydują się na ich zatrudnienie.

Czy pracownicy z Azji odnajdą się realiach polskiego rynku pracy?

Azja to inna kultura, strategia i metody pracy. Zwykle pracownicy z azjatyckich krajów przyzwyczajeni są do nieco innych standardów niż te, które obowiązują w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że Azjaci szybko i sprawnie adaptują się do nowych warunków i bardzo chętnie asymilują się do nowych zwyczajów.

Najważniejsze wydaje się jednak być to, że nie porzucają oni wysokiej kultury pracy, a ewentualne, negatywne wpływy innych pracowników z zespołu nie będą robiły na nich większego wrażenia. Azjaci przychodzą do pracy w konkretnym celu — po to, żeby zarobić. Wobec tego, przez wyznaczony czas skupiają się oni jedynie na tym, by jak najlepiej i najdokładniej wykonać obowiązki, a następnie udać się na zasłużony odpoczynek.

Polscy pracodawcy nie muszą obawiać się więc o to, czy pracownicy z Azji szybko i sprawnie zaadoptują się do nowej rzeczywistości. W gruncie rzeczy można nawet powiedzieć, że pracownicy z Azji mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania pracodawców.

Czy warto zatrudnić pracowników z Azji i dać im szansę?

Pracownicy z Azji owiani są różnorodnymi stereotypami. Niemniej jednak nie można odmówić im jednego — wyjątkowej pracowitości. To właśnie z tego powodu, warto dać im szansę i samodzielnie przekonać się o tym, czy sprawdzą się oni na danym stanowisku pracy i wpasują w filozofię firmy.

Dla większego bezpieczeństwa pracodawcy i kontrolowanego procesu zatrudnienia warto w tym momencie nawiązać współpracę z agencją pośrednictwa pracy. Wykwalifikowana kadra z pewnością posiada szeroką bazę pracowników z Azji, którzy zostali sprawdzeni i zweryfikowani. Co więcej, korzystając z takiej pomocy, pracodawca nawiązuje umowę z agencją, a nie bezpośrednio z samym pracownikiem. W efekcie nie musi on czuć na sobie presji zobowiązania.

W przypadku, kiedy pracownicy z Azji się sprawdzą, nie ma najmniejszego problemu z tym, by zrezygnować z pośrednictwa agencji i zaproponować wybranym kandydatom zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony. Mimo wszystko pracownicy z Azji nie bez powodu są tak wysoce pożądani na rynku pracy, warto się więc o tym samodzielnie przekonać.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.jobspol.com/wspolpraca.html