#idzieNOWE w Galerii Antresola

Viva Magenta została ogłoszona kolorem roku 2023 przez Instytut Koloru PANTONE, stał się on też tematem przewodnim wystawy kolektywu artystycznego SISTERS IN ARTS.

PANTONE wybrał magentę w odpowiedzi na ciężar wydarzeń z jakimi się mierzymy w ostatnich latach - pandemię, wojnę, kryzys ekonomiczny i ekologiczny. Mieszanka pulsującej czerwieni z nutką równoważącego błękitu miała nas wzmocnić i dodać odwagi, ale przede wszystkim rozbudzić energię i skierować ją w kierunku życia, stąd w jej nazwie pojawiło się słowo Viva, czyli Żywa.

Według psychologi magenta to kolor energetyzujący i optymistyczny, w terapii kolorem używa się go do poprawy nastroju i zmniejszenia frustracji, pomaga spojrzeć na problemy w nietuzinkowy, twórczy sposób, przez co sprzyja transformacji. Wg różnych kultur i religii symbolizuje miłość, współczucie i duchowość, a łącząc w sobie pasję czerwieni ze spokojem błękitu tworzy kolor harmonii.

Lecz czy ten żywotny i zarazem harmonijny kolor w ogóle istnieje?
Receptory w naszych oczach widzą kolor jako fale elektromagnetyczne odbijane od powierzchni przedmiotów. Światło białe zawiera w sobie fale wszystkich podstawowych kolorów - wśród nich nie ma magenty. I tak, jak czerwony, zielony, niebieski czy fioletowy mają określoną długość fal, tak magenta jej nie ma; powstaje dopiero w mózgu, gdy patrzymy na mieszankę światła czerwonego i niebieskiego.

Na wystawie zobaczymy ten nieuchwytny kolor przepuszczony przez percepcję i wrażliwość poszczególnych artystek z kolektywu SISTERS IN ARTS. Każda z nich odbiera go na swój indywidualny sposób, ale jest pewne - stał się on impulsem ożywiającym iskrę kreatywności i pretekstem do twórczego spotkania, zatem Viva Magenta!


MANIFEST KOLEKTYWU ARTYSTYCZNEGO SISTERS IN ARTS

w sztuce

nie chodzi o to ilu ludziom

podoba się twoje dzieło

w sztuce

chodzi o to

czy twoje dzieło podoba się twojemu sercu

czy twoje dzieło podoba się twojej duszy

chodzi o to jak uczciwa

jesteś ze sobą samą

i nigdy

nie wolno ci

zamienić uczciwości

na uniwersalność

Rupi Kaur

Tłumaczenie Anna Gralak

Sisters in Arts to kilkanaście kobiet, które połączyła książka Julii Cameron „Droga Artysty”. Przez 12 tygodni artystki spotykały się online, by omawiać własne twórcze ścieżki i zadawać sobie takie pytania, jak: „Co się stanie, jeśli pozwolimy sobie na więcej kreatywności? Gdy sięgniemy po farby? Igłę z nitką? Aparat? Buty do tańca? Czy mamy czas by pięknie żyć?” Zwieńczeniem tego spotkania była wystawa zorganizowana przez krakowską ARTzonę w listopadzie 2019 r. – część OD-WAŻNEGO Festiwalu Kreatywności.

Tak narodził się kolektyw Sisters in Arts - kolektyw, w którym jest przestrzeń na wzajemne wspieranie się, dzielenie artystycznymi olśnieniami, zwątpieniami i odrodzeniami.

---> Strona kolektywu:

https://sistersinarts.com/