Zalety i wady oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które po zainstalowaniu w pomieszczeniu zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń w powietrzu. Zaletami oczyszczaczy są takie parametry jak: redukcja nisko i średnioefektywnych pyłów, czyli PM2.5 i PM10 oraz nasycenia sygnału CO. Wady? Niewielka skuteczność – przede wszystkim dlatego, że ich czystość nie będzie optymalna bez stosowania innych rozwiązań np. filtrów lub technologii odwracalnego spalania. Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które po zainstalowaniu w pomieszczeniu zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń w powietrzu. Zaletami oczyszczaczy są takie parametry jak: redukcja nisko i średnioefektywnych pyłów, czyli PM2.5 i PM10 oraz nasycenia sygnału CO wynikającego z palenia w piecach i kominkach drewna.

Co oznacza oczyszczanie powietrza?

Oczyszczanie powietrza oznacza metodę redukcji zanieczyszczeń w pomieszczeniach lub w pojazdach. W najprostszym przypadku oczyszczanie powietrza oznacza wyłączenie pieceka w towarzystwie oczyszczacza, który jak sama nazwa mówi oczyszcza powietrze z jego zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza to urządzenie wykorzystujące fizyczne rozwiązania, np. duży filtr, by zatrzymać zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu, jak również chemiczne, np. absorpcję zanieczyszczeń w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy substancją filtrującą a zanieczyszczeniem. Poziom zanieczyszczenia powietrza można sprawdzić poprzez zamontowanie w pomieszczeniu urządzenia pomiarowego. Na podstawie wyników można wybrać odpowiednie oczyszczacze. Dlaczego warto wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

  • Warto wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza, ponieważ zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach domowych. Daje możliwość wybrania poziomu redukcji zanieczyszczeń.

  • Pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym, dzięki redukcji zużycia paliwa w piecach i kominkach.

  • Oczyszczanie powietrza jest jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie najtańszych sposobów ograniczenia emisji pyłów i innych czynników zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniach.

Wybór i instalacja oczyszczacza powietrza – czym się kierować?

Najważniejszym parametrem przy wyborze oczyszczacza powietrza jest jego zdolność do redukcji zanieczyszczeń stałych, takich jak: pyły, węgiel, tlenki dżwiękowe itd. Dane techniczne oczyszczacza powietrza to przede wszystkim moc i wydajność, czyli parametry które decydują o czasie cyklu filtracji. Inne rozwiązanie, które będzie skuteczniejsze jest wymiana starych pieców i kominków na nowsze, które posiadają technologię odwracalnego spalania. Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza jest niezmiernie ważnym elementem ochrony środowiska w naszym domu. Zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu.