Zaniedbujesz coroczne badania krwi w punkcie pobrań? Nie bagatelizuj kwestii zdrowotnych! Do swojego kalendarza na nowy rok koniecznie dodaj pozycję „badanie krwi”. Dzięki niemu wcześniej wykryjesz wiele chorób i zaczniesz leczenie. Badania laboratoryjne potraktuj jako drogę ku zdrowiu i lepszemu życiu.

Badania laboratoryjne w punkcie pobrań, czyli pierwszy krok w kierunki diagnostyki wielu chorób

Podstawowy pakiet badań krwi w punkcie pobrań — regularna kontrola zdrowia

Badania ogólne krwi i moczu, które wykonasz w punkcie pobrań to inaczej profil podstawowy. Dzięki wynikom lekarz zdiagnozuje możliwe stany chorobowe. Na podstawie próbki krwi wykonuje się morfologię, mierzy poziom glukozy i cholesterolu całkowitego, jak również OB (odczyn Biernackiego).

Podstawowe badania krwi najlepiej wykonuj raz w roku. Są one przeznaczone dla osób, które po prostu chcą regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Zwróć uwagę na to, że wiele schorzeń nie daje objawów, a diagnostyka obrazowa krwi pozwala wykryć wszelkie odchylenia od normy.

Morfologia, czyli obraz krwi

Morfologia krwi określa między innymi liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny, czyli białka transportującego tlen. Laboratoryjne badanie krwi w punkcie pobrań daje nie tylko obraz ilościowy krwinek, ale również jakościowy. Na jego podstawie lekarz oceni także objętość i kształt krwinek. Morfologia daje ogólny obraz stanu organizmu, pozwala także wykryć nieprawidłowości będące podstawą do zdiagnozowania wielu chorób.

Oceniając morfologię pacjenta, lekarz stwierdza, czy boryka się on z niedokrwistością, stanem zapalnym lub czy istnieją wskazania do dalszej diagnostyki. Interpretacja wyników przebiega na podstawie norm referencyjnych, które ustala dane laboratorium.

Lipidogram — całościowy test cholesterolu w organizmie

Jednym z badań laboratoryjnych wykonywanych w punkcie pobrań, jest lipidogram. To nic innego tylko profil lipidowy. Pozwala on ocenić, czy gospodarka tłuszczowa w Twoim organizmie funkcjonuje prawidłowo. Tłuszcze to jeden z elementów budulcowych organizmu. Jeśli ich proporcje są zaburzone, wskazuje to na liczne schorzenia. W obrębie lipidogramu wykonuje się pomiary stężeń takich tłuszczy jak:

  • cholesterol całkowity,
  • frakcja cholesterolu LDL (szkodliwy dla zdrowia),
  • frakcja cholesterolu HDL (niezbędny dla zdrowia),
  • trójglicerydy (TG).

Tego rodzaju badanie wykonaj, jeśli jesteś w grupie pacjentów zagrożonych ryzykiem zaburzeń lipidowych, chorób sercowo-naczyniowych lub masz tendencję do podwyższonego cholesterolu. Badanie to wskazane jest dla osób, które palą papierosy, cierpią na otyłość, nadwagę, cukrzycę, mają podwyższone ciśnienie tętnicze lub borykają się z chorobami nerek. Lipidogram wykorzystuje się także do tego, aby monitorować postępy diet u pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami lipidowymi.

Glikemia, czyli poziom glukozy we krwi

Glikemia należy do badań, które powinieneś wykonywać co roku w szczególności, jeśli masz tendencję do zbyt wysokiego (hiperglikemia) lub obniżonego (hipoglikemia) poziomu cukru we krwi. Osoby, które są genetycznie obciążone cukrzycą typu 1 lub 2 muszą regularnie kontrolować glikemię. To samo dotyczy kobiet w ciąży narażonych na cukrzycę ciążową.

TSH — poziom tyreotropiny

Nawet jeśli nie odczuwasz niepokojących objawów ze strony tarczycy, wykonaj badanie TSH. Test TSH (hormonu tyreotropowego) cechuje wyjątkowa czułość, dlatego jest idealny w przypadku diagnostyki wielu chorób nie tylko w ich wczesnej fazie, ale także wtedy, kiedy nie dają objawów.

TSH jest badaniem przesiewowym, aby jednak dalsza diagnostyka była możliwa, należy wykonać badania FT3 i FT4, czyli hormonów, które stymuluje TSH.

Odczyn Biernackiego (OB) i CRP (białko C-reaktywne)

OB ocenia tempo opadania krwinek czerwonych w ciągu godziny od pobrania badania krwi. Natomiast CRP określa poziom białka fazy ostrej. Na podstawie tych wskaźników można określić, czy w organizmie toczy się stan zapalny. OB i CRP wykorzystuje się do monitorowania stanów chorobowych. Przykładowo, jeśli CRP spada, oznacza to, że antybiotykoterapia przynosi spodziewane efekty.

Próby wątrobowe — test określający aktywność enzymów wątrobowych

Próby wątrobowe to badanie, które ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Pozwala ono ocenić, jak funkcjonuje wątroba (na podstawie aktywności enzymów wątrobowych). Dzięki badaniu lekarz zdiagnozuje ostre i przewlekłe schorzenia wątroby, jak również oceni stan uszkodzenia tego narządu.

Laboratoryjne badanie krwi, które wykonasz w punkcie pobrań, pozwoli ocenić nie tylko stan organizmu, ale także określi ryzyko chorób mogących pojawić się w przyszłości.

Sprawdź naszą ofertę https://betamed.pl/laboratorium/