Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chorzów

Giganci automatyzacji i robotyzacji biznesu na Śląsku

Automatyzacja i robotyzacja to szereg rozwiązań, które mogą mieć swoje zastosowanie w zróżnicowanych procesach biznesowych w wielu odrębnych branżach. Dzięki nim możliwe są poprawa wydajności przedsiębiorstwa, zwiększenie dochodów oraz zminimalizowanie ryzyka błędów. Jakie firmy z branży automatyzacji i robotyzacji biznesu są śląskimi gigantami? Sprawdź 3 największe firmy.

Na czym polega automatyzacja i robotyzacja biznesu?

Automatyzacja oraz robotyzacja procesów biznesowych (ich szczególnym rodzajem, w którym mają szerokie zastosowanie, jest produkcja), zachodzących w różnych branżach to dwa odrębne pojęcia, które nie mogą być stosowane wymiennie. Automatyzacja polega na zastępowaniu wkładu człowieka w pracę za pomocą maszyn, urządzeń oraz programów komputerowych. Robotyzacja z kolei to jeden z odłamów automatyzacji. Skupia się w nim na wykorzystaniu robota programowego do wykonywania działań niegdyś powierzanych człowiekowi. Automatyzacja i robotyzacja niosą wiele korzyści dla biznesu, jednak koszty wprowadzenia tego typu innowacji, mimo ciągłego rozwoju tej dziedziny inżynierii, są wciąż bardzo wysokie.

Jakie duże firmy z branży automatyzacji i robotyzacji działają na Śląsku?

AIUT Sp. z o.o.

Firma AIUT to jeden ze śląskich gigantów z branży automatyki i robotyki. Warto podkreślić, że kapitał przedsiębiorstwa jest w 100% polski. Siedziba zlokalizowana jest w Gliwicach przy ulicy Wyczółkowskiego. Firma prowadzi szereg prac mających na celu poprawę działalności przedsiębiorstw na całym świecie. Są to m.in.: intralogistyka i transport produkcyjny, elektryka przemysłowa, inżynieria procesowa, IT dla przemysłu oraz IoT. W kwestii automatyki i robotyki firma skupia się na: liniach i stanowiskach produkcyjnych (w tym mobilnych stanowiskach produkcyjnych), Virtual Commissioning, systemie zarządzania produkcją QURSOR, magazynach automatycznych, automatyzacji logistyki przemysłowej, autonomicznych robotach mobilnych, cobotach oraz automatyce budynkowej. Wszelkie rozwiązania firmy AIUT są w pełni zaprojektowane i wykonane przez jej specjalistów. Trudnią się oni także wdrażaniem rozwiązań do przedsiębiorstw, jak i ich modernizacją. W czasie 30 lat działalności firma wykonała ponad 3.000 projektów dla wielu branż.

Delta Automation Sp. z o.o.

Delta Automation swoją działalność rozpoczęła w 2012 roku, jej siedziba zlokalizowana jest w Katowicach przy ulicy Porcelanowej. Przedsiębiorstwo prężnie rozwija się w zakresie: automatyzacji procesów produkcji, programowania robotów, budowy własnych modułowych i kompaktowych stanowisk zrobotyzowanych oraz tworzenia aplikacji zrobotyzowanych. Delta Automation prowadzi także działania w zakresie: automatyzacji procesów produkcji, programowania sterowników PLC, optymalizacji czasu cyklu, modernizacji istniejących stanowisk produkcyjnych, zwiększania wydajności produkcji. Podobnie jak AIUT zajmuje się kompleksowym opracowaniem oraz wdrażaniem rozwiązań do przedsiębiorstw.

NEXA sp. z o.o. sp.k.

NEXA swoją siedzibę także ma w Katowicach, przy ulicy Żelaznej. Działanie firmy skupia się na projektowaniu i wprowadzaniu do przedsiębiorstw rozwiązań i systemów z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych. Zajmuje się głównie produkcją linii produkcyjnych, maszyn i urządzeń, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy firm produkcyjnych, a co za tym idzie maksymalizowania ich zysków. Zróżnicowane działania w tym zakresie przeprowadzane są zarówno w siedzibie, jak i w przedsiębiorstwie klienta. Dodatkowo NEXA w swojej ofercie posiada: usługi programowania robotów, PLC i SCANA, zarządzanie projektami oraz frezowanie i toczenie CNC.