Dieta śródziemnomorska - wszystko co musisz o niej wiedzieć

W dzisiejszym świecie każdy z nas chce się odżywiać zdrowo i dbać o swój organizm. Pamiętajmy o tym, że najlepsze efekty uzyskamy wtedy, gdy połączymy zdrową dietę z aktywnością fizyczną. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się dieta śródziemnomorska. Sprawdźmy, czym cechuje się ten rodzaj diety. Co warto wiedzieć?

Co to jest dieta śródziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najbardziej wartościowych dla naszego organizmu. Polega głównie na połączenie kilku aspektów, które razem tworzą doskonałe rozwiązania. W tym wypadku każdy posiłek opiera się na obecności warzyw i owoców. Najczęściej produkty te pochodzą od lokalnych i sprawdzonych dostawców. Ponadto, dania są doprawiane z użyciem naturalnych ziół. Najczęściej ograniczamy tutaj spożywanie soli. Nie możemy zapominać o częstym jedzeniu owoców morza i ryb. Faktem jest, że jednym z najważniejszych składników posiłków jest oliwa z oliwek. Stanowi ona główny składnik zdrowego tłuszczu i doskonale wydobywa smaki potraw. Dodajemy ją do wielu posiłków, gdyż wykazuje prozdrowotne właściwości. Zdrowa dieta tego typu bazuje także na wysokiej zawartości błonnika, dlatego dania są sycące. Nie trzeba zachowywać niskiej podaży kalorycznej. Specjaliści wskazują, że to doskonały wybór dla kobiet w ciąży.

Co jeść na diecie śródziemnomorskiej?

Jakie produkty spożywcze zazwyczaj spożywamy na diecie śródziemnomorskiej? Plusem jest to, że mamy do wyboru wiele propozycji. Warto postawić na ekologiczne produkty, wodę i różnorodne napary. Oczywiście podstawą jest wspomniana już oliwa z oliwek. Posłuży nam podczas przygotowywania makaronów, sałatek i innych dań. Nie bez znaczenia są orzechy, zioła i przyprawy. W naszych śniadaniach nie powinno zabraknąć produktów mlecznych. Postawmy na jogurty i sery dobrej jakości, które stanowią ważny element potraw. W diecie śródziemnomorskiej ogromną rolę odgrywają także owoce morza i ryby. Powinniśmy je spożywać częściej niż mięso. Z kolei słodycze trzeba ograniczyć do minimum. Chodzi o to, aby wybierać produkty zdrowe i ekologiczne, które mają bardzo dobry wpływa na ludzki organizm.

Czego nie jeść na diecie śródziemnomorskiej?

Zdrowa dieta to podstawa do zachowania dobrego samopoczucia. Wybierając śródziemnomorską dietę, nie możemy pomijać aktywności fizycznej. A czego nie powinniśmy jeść na diecie śródziemnomorskiej? Eksperci wskazują, że istnieje kilka zakazanych produktów. Przede wszystkim zapomnijmy o czerwonym mięsie i wysoko przetworzonych produktach. Nie powinniśmy stawiać na białe pieczywo, dania instant, sól, słodycze i białe makarony. Na szczęście te produkty z powodzeniem zastąpimy innymi, cennymi wyrobami. Zamiast chleba białego, możemy postawić na pełnoziarniste, żytnie pieczywo.

Jak widać, dieta śródziemnomorska odznacza się sięganiem po ekologiczne i zdrowe produkty. Każdy posiłek powinien opierać się na warzywach i owocach, które mają wiele drogocennych witamin. W połączeniu z aktywnością, taka dieta pozwala zadbać o smukłe i zdrowe ciało.