Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, które sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego rodzaju oczyszczalni oraz jej prawidłowy montaż. Wyjaśniamy, jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków i na jakie aspekty dotyczące tej instalacji należy zwrócić szczególną uwagę.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jako jedyne rozwiązanie

Wielu właścicieli nie ma wyjścia i musi rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, która jest obecnie bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnego szamba. Znajdzie ona zastosowanie na działkach, które z jakichś powodów nie mogą być podłączone do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Dotyczy to najczęściej domów położonych na obrzeżach miast oraz na wsiach, ale nie jest to oczywiście reguła.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w porównaniu do szamba jest instalacją o obiegu przepływowym, a nie zbiornikiem stałym, który trzeba co jakiś czas opróżniać. Sposób jej działania, jak i cała konstrukcja, są niezwykle proste i sprowadzają się głównie do rozłożeniu, za pomocą naturalnych procesów, wszelkich zanieczyszczeń na nieszkodliwe dla środowiska związki. Mówiąc o procesach mamy na myśli przede wszystkim działanie naturalnych bakterii, które żywią się zanieczyszczeniami. W ten sposób oczyszczone ścieki mogą trafić bezpośrednio do gruntu, rzeki, rowów melioracyjnych, czy nawet być wykorzystywane w oczkach wodnych lub do podlewania ogrodu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Warto odpowiedzieć sobie teraz na pytanie, jak dokładnie funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków i jakie procesy w nich zachodzą. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tutaj do czynienia z dwoma etapami. W pierwszym wszystko sprowadza się do zachodzących w komorze osadnika gnilnego procesów, które są wywoływane przez bakterie beztlenowe. Ponadto, dochodzi do zjawiska tzw. flotacji oraz sedymentacji, które skutkuje tym, że część osadu fermentuje i jest rozkładana na sole mineralne oraz bezpieczne związki rozpuszczalne w wodzie. Na drugim etapie ścieki oczyszczane są w procesach tlenowych, kiedy to następuje niemal całkowita neutralizacja zanieczyszczeń, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić środowisku naturalnemu.

Czy warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem. Na korzyść tej instalacji przemawiają jednak jej ekologiczne walory, a także niskie koszty eksploatacyjne. Przydomowe oczyszczalnie są łatwe w montażu i praktycznie bezobsługowe, jak i bezawaryjne. Jedynie raz lub dwa razy w roku konieczne staje się skorzystanie z usługi opróżnienia zbiornika z resztek osadowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele rodzajów oczyszczalni, w tym m.in. drenażowe, biologiczne, roślinne itd. Dzięki temu można zdecydować się na rozwiązanie, które będzie zgodne z naszymi potrzebami i możliwościami terenowymi. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetna inwestycja na lata, która zwróci się bardzo szybko i to z nawiązką.