Jak wybrać stół do transportu chorych? Na co zwrócić uwagę, kupując wózki transportowe do szpitali?

Meble medyczne to szeroki asortyment produktów, które umożliwiają pracę placówki medycznej. Wiele z nich ma także za zadanie usprawnić opiekę nad chorymi oraz odciążyć personel. Jednym ze sprzętów o tym przeznaczeniu jest stół do transportu chorych. Na co zwrócić uwagę, kupując go? Bierzemy pod lupę najważniejsze kwestie!

Czym jest stół do transportu chorych?

Przewożenie osób chorych, które muszą przebywać w pozycji leżącej, nie jest proste. Wiedzą o tym ich rodziny, jak i pracownicy placówek medycznych – szpitali, przechodni, stacji dializ, hospicjów, ośrodków rehabilitacyjnych, domów opieki społecznej czy spokojnej starości. Bardzo pomocny będzie stół do transportu chorych z szerokiej oferty producenta Innow. Meble te służą do przewozu pacjentów pomiędzy pomieszczeniami w jednym budynku, jak i alokacji do innej placówki. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort chorego, jak i opiekującego się nim specjalisty.

Na co zwrócić uwagę, kupując wózki transportowe?

Wózki transportowe to niezwykle funkcjonalne meble. Warto jednak zwrócić uwagę, na pewne aspekty podczas jego wyboru, by zapewnić pacjentom oraz medykom czy opiekunom jak największy komfort podczas przewozu. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że mogą one być o stałej wysokości, jak i z możliwością jej regulacji. Warto dopasować je do specyfiki placówki, jednak częstszym wyborem są modele z drugiej grupy. Należy także zwrócić uwagę na to, a by stół do transportu chorych miał stabilną konstrukcję oraz wygodny materac. Wózek powinien być wykonany z elementów odpornych na czyszczenie, działanie wilgoci, innych płynów oraz środków myjących i dezynfekujących. Stół wyposażony jest w kółka, dlatego niezbędne jest zadbanie o blokady, które pozwolą uniknąć samoczynnego przesuwania się wózka. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na to, czy istnieje możliwość uzyskania pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga, która najczęściej wykorzystywana jest w szpitalach.

Ceny wózków transportowych wysokiej jakości zaczynają się od około 4.000 zł, a kończą na około 7.000 zł. Należy jednak pamiętać, ze koszty nie powinny być najważniejszym czynnikiem podczas wyboru stołu do transportu chorych – komfort i bezpieczeństwo to priorytet. Poza tym wózek wysokiej jakości jest inwestycją na lata.

Jakie dodatkowe wyposażenie stołu do transportu chorych warto dokupić?

Wózki transportowe są meblami użytecznymi same w sobie. Warto jednak wiedzieć, że można dokupić do nich dodatkowe wyposażenie, które pozwoli na jeszcze bardziej komfortowe przewożenie pacjenta – zarówno dla niego, jak i personelu. Przede wszystkim konieczne jest wyposażenie stołu w składane barierki boczne i szczyty. Dzięki nim unika się przypadkowego zsuwania się pacjenta z wózka. Ponadto w wielu przypadkach praktycznym doposażeniem stołu do transportu chorych są:

  • podajnik podkładów ochronnych,
  • uchwyt kroplówki,
  • uchwyt worka na mocz,
  • koszyk na butlę z tlenem,
  • szyny na kasetę RTG.