Podróżując jakąkolwiek drogą, a już w szczególności ulicami dużych miast mijamy wiele znaków drogowych. Mimo że na co dzień spotykamy je na każdym kroku, tak naprawdę nie przykładamy do nich większej wagi. Aktualnie nie wyróżniają się one już na ulicach tak bardzo jak kiedyś, a wszystko za sprawą reklam, bilbordów i kolorowych banerach, które zdecydowanie bardziej skupiają nasza uwagę. Nawet jeśli podświadomie ignorujesz znaki, to ich znaczenie jest dla Ciebie bardzo ważne. Można śmiało wysnuć tezę, iż bez znaków ciężko byłoby nam się zorientować w otaczającej rzeczywistości.
Czym są znaki drogowe i jaką spełniają rolę?
Najprościej rzecz ujmując znaki drogowe są wykorzystywane jako metoda ostrzegania, zawiadamiania i naprowadzania kierowców. Mają one niezwykle istotne znaczenie w regulowaniu ruchu drogowego. Każdy z nich jest projektowany w taki sposób, aby przekazywał jasny i jednoznaczny komunikat w maksymalnie uproszczony sposób. Wszystkie znaki łączy jedna charakterystyczna cecha - muszą one skupiać uwagę użytkowników drogi. Ich widoczność ma bowiem niebagatelny wpływ na czas reakcji na polecenie. Zanim dany symbol zostanie umieszczony lub namalowany na ulicy, musi zostać zatwierdzony poprzez organ odpowiedzialny za zarządzanie ruchem. Najczęściej odpowiedzialny za to jest prezydent miasta. Później projekt jest przekazywany do zarządu dróg miejskich, który ma przełożyć plany umieszczenia znaku na rzeczywistość.
Znaki drogowe dla kierowców
Kierowca każdego pojazdu poruszającego się po publicznej drodze powinien wykazywać się znajomością znaków drogowych. Nauczenie się ich na pamięć jest bardzo efektywne, bo znaki na terenie całego kraju wyglądają dokładnie tak samo. Dzięki temu kierowcy wystarczy szybki rzut oka, aby zorientować się o co chodzi. Niektóre z nich mają charakter wyłącznie informacyjny i nawigacyjny, ale są też takie, do których musimy się bezpośrednio dostosować. Bezpieczeństwo na drogach w dużym stopniu zależy od znajomości znaków uczestników ruchu drogowego, a ich identyczny wygląd i jednostronna interpretacja umożliwia szybkie i łatwe zastosowanie się do zaleceń zarządcy drogi, a co za tym idzie do zachowanie względnego porządku.
Rodzaje znaków drogowych
Podstawowy podział to oczywiście na znaki poziome i pionowe. Pierwsze z nich są namalowane biała farbą bezpośrednio na jezdni, a drugie mają postać słupa przy drodze z wystającą u góry tarczą, na której znajduję się odpowiedni emblemat. Pionowe oznakowanie może także pojawiać się nad drogą lub w jej bezpośrednim otoczeniu (na ścianach). Kolejny klucz podziałowy jest już bardziej specyficzny i rozdziela znaki na poszczególne grupy - informacyjne, ostrzegawcze, nakazujące i zakazujące. Pierwsze z wymienionych mają prostokątną tarcze i dominuje na nich niebieski kolor. Znaki ostrzegawcze są trójkątne, a ich kolorystyka to żółte tło, czerwone obramowania i czarny symbol. Oznakowanie zakazujące charakteryzuję się okrągłą tarczą i czerwonym obramowaniem. Również okrągłe są znaki nakazu, ale na nich dominuje niebieski kolor. Kształt niektórych znaków został wyróżniony, aby skupiać na nich szczególną uwagę kierowców. Do tej grupy należą: stop, ustąp pierwszeństwa przejazdu i droga z pierwszeństwem przejazdu.
Gdzie zakupić znaki drogowe?
Jeżeli potrzebujesz znaków drogowych, to koniecznie powinieneś sprawdzić ofertę firmy Tioman. Jesteśmy wiodącym producentem oznakowania pionowego, tak więc możemy kompleksowo zaopatrzyć indywidualnego klienta. Oprócz klasycznych znaków zajmujemy się także wykonywaniem tabliczek niestandardowych i znaków aktywnych, czyli pulsujących światłem podczas użytkowania. Ponadto w naszej firmie możesz zaopatrzyć się w mobilne znaki o zmiennej treści, które są bardzo przydatne w nagłych sytuacjach. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, a także odwiedzenia strony internetowej: https://tioman.pl/produkty/znaki-pionowe/