Trawnik na wjeździe na działkę. Jak go założyć

Założenie trawnika w ogrodzie lub innym miejscu, po którym co najwyżej od czasu do czasu się chodzi, to łatwe zadanie. Wiele osób jednak chce mieć ładne trawniki nawet w miejscach, w których jeździ się samochodem, między innymi na wjazdach na działkę, czy dojazdach do garażu. Zakładanie trawników w takich miejscach różni się od zakładania trawników w ogrodach. Jak założyć trawnik na wjeździe na działkę?

Przygotowanie gruntu pod trawnik

Zakładanie trawników zawsze zaczyna się od przekopania gruntu i oczyszczenia go z roślin, kamieni i innych zanieczyszczeń. W przypadku trawników, zakładanych w miejscach, po których będą jeździć samochody, również należy od tego zacząć. Jednak prace będą wyglądać trochę inaczej niż przy zakładaniu ozdobnego trawnika w ogrodzie. Na początku trzeba wyznaczyć miejsce, po którym będziemy jeździć samochodem i założyć płytki lub inne elementy, które je utwardzą. Przy trawnikach świetnie sprawdzają się płyty betonowe ażurowe. Można po nich jeździć samochodem bez ryzyka ich zniszczenia lub uszkodzenia gruntu. Ażurowa konstrukcja to duży plus. Można bowiem w płytach posiać trawę, która choć trochę je zamaskuje w gruncie.

Płyty powinny być wkopane tak, by były równe z gruntem. Jeśli będą wystawać ponad powierzchnię ziemi, utrudnione będzie koszenie trawy w tym miejscu.

Po zamontowaniu płyt, przekopany grunt wokół nich trzeba wyrównać i zagrabić. Bardzo ważne jest też jego utwardzenie. Można do tego celu użyć walca do trawy. Szczególną uwagę należy zwrócić na utwardzenie miejsc wokół płyt. Najprawdopodobniej grunt w okolicach płyt po jego utwardzeniu osiądzie. Jeśli płyty zaczną wystawać poza poziom gruntu, konieczne będzie dosypanie ziemi i jej utwardzenie.

Siew trawy

Na drodze wjazdowej na działkę siew trawy powinien być bardzo gęsty. Konieczne jest też użycie odpowiednich nasion trawy. Wskazane jest sianie na tym miejscu trawy szybko rosnącej i przeznaczonej na trawniki, po których się chodzi i jeździ. Szczególną uwagę należy przywiązać do tego, by nasiona trawy trafiły także pomiędzy otwory ażurowych płyt. Podobnie jak w przypadku każdego zakładanego trawnika, po posianiu trawy całość można przysypać dodatkową i bardzo cienką warstwą ziemi. Zapobiegnie to wywiewaniu nasion przez wiatr i przyspieszy kiełkowanie. Po dosypaniu odrobiny ziemi na posiane nasiona trawy, grunt trzeba jeszcze raz utwardzić, używając do tego walca.

W czasie wzrostu trawy należy zachować dużą ostrożność w jeździe samochodem po płytach czy założonej kostce. Jeśli pojawią się ugięcia, płyty zaczną się ruszać, konieczne jest poprawienie ich osadzenia w gruncie.

Bezpiecznie można będzie poruszać się po płytach dopiero wtedy, gdy trawa się ukorzeni i wzmocni grunt oraz osadzenie płyt. Nie stanie się to jednak od razu. Proces silnego ukorzenienia traw może trwać nawet kilka miesięcy. Przez ten czas należy bardzo dbać o rosnącą trawę. Regularnie ją podlewać przy pomocy zraszacza, kosić i - jeśli jest taka potrzeba - odżywiać glebę nawozami do trawników. Po kilku miesiącach powstanie w takim miejscu piękny trawnik. A po zamontowanych w nim płytach można będzie poruszać się bezpiecznie samochodem, nie niszcząc trawy. Porośnięte trawą będą mało widoczne, jednak będą spełniać swoją rolę.