Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chorzów

Sztukateria na ścianie - jak zrobić?

Już od kilku lat w trendach wnętrzarskich znajduje się sztukateria. Są to ozdobne listwy ścienne, które z reguły pełnią funkcję czysto dekoracyjną. Dzięki sztukaterii nawet zwykła biała ściana może wyglądać niezwykle. W jakim wnętrzu się sprawdzi i jak ją zrobić samemu? Jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

W jakim sprawdzi się wnętrzu?

Deweloperzy w Chorzowie sprzedają mieszkania w stanie deweloperskim. To znaczy, że trzeba je wykończyć na własną rękę. Chociaż wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy i środków, ma jedną ważną zaletę – wnętrze będzie wykończone tak, jak będzie nam się podobać. Patrząc na trendy wnętrzarskie naszą uwagę może przykuwać sztukateria.

Ozdobne listy ścienne tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat, i co najważniejsze, dają wiele możliwości. Można nimi podzielić ściany na pół, co będzie dawać wrażenie, że jest na nich położona elegancka lamperia. Można też oddzielić za ich pomocą ściany od sufitu, a także optycznie obniżyć sufit, co jest szczególnie istotne kiedy mieszkanie jest bardzo wysokie.

Sztukaterię można również zamontować w taki sposób, żeby wyglądała jak ozdobne ramy. W tej formie spotykana jest w nowoczesnych wnętrzach najczęściej. Dodaje im charakteru, a także sprawia, ze wyglądają elegancko i przytulnie. Kiedy warto pokusić się o zamontowanie sztukaterii? Przede wszystkim, kiedy chcemy stworzyć wnętrze w stylu glamour, w stylu angielskim czy też w stylu Hampotns. Oprócz tego na pewno sprawdzi się we wnętrzu w stylu pałacowym, vintage i modern classic.

Jak ją zrobić samemu?

Sztukateria będzie wyglądać dobrze niemalże w każdym mieszkaniu. Nic dziwnego, że tak wiele osób myśli o tym, żeby wprowadzić ją do własnego wnętrza. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ją wykończyć sami. Deweloperzy w Chorzowie najczęściej sprzedają nieruchomości w stanie deweloperskim, co sprawia, że żeby móc się wprowadzić trzeba jeszcze sporo zainwestować. Chcąc nieco zaoszczędzić, wiele osób decyduje sią zamontować sztukaterię samemu. Zwłaszcza, że wcale nie jest to takie trudne. Co jest do tego potrzebne? Przede wszystkim odpowiednie listwy.

Sztukaterię można wykonać z różnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się listwy styropianowe i ze styroduru. Te pierwsze są bardzo lekkie i łatwo je dociąć. Te drugie oprócz tego, że mają wszystkie zalety listew styropianowych są bardziej wytrzymałe. Sztukaterię możemy wykonać też z listew drewnianych albo gipsowych. O wiele trudniej jest je jednak dociąć, a ponieważ nie są tak lekkie, trudniej też je zamontować.

Zanim zamontujemy listwy musimy dobrze wymierzyć ścianę. Miejsca, gdzie mają zostać przyklejone, najlepiej będzie wyznaczyć taśmą malarską albo ołówkiem. To ułatwi ich montaż, a poza tym pozwoli na zwizualizowanie efektu końcowego. Później wystarczy tylko dociąć listwy i je przykleić. Istotne jest, żeby końcówki listew, które mają być ze sobą połączone przyciąć pod kątem 45 stopni. Na co możemy przykleić sztukaterię? Najlepiej sprawdzi się klej montażowy. Sztukaterię drewnianą możemy też przybić do ściany gwoździami, ale w tym przypadku efekt może nie być już tak zadowalający.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl