Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chorzów

Garnitury na miarę - dlaczego warto je wybrać?

Garnitur to niezbędny element męskiej garderoby. Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej jeden. To ubranie, które sprawdzi się podczas wielu okazji - od pracy po wyjście do teatru, warto więc poświęcić wyborowi garnituru nieco uwagi, a najlepiej skusić się na wybór garnituru szytego na miarę. Czym kierować się przy wyborze i dlaczego garnitury na miarę są lepszym wyborem niż kupowanie garnituru w sieciówce? Przekonaj się. 

Czym kierować się przy wyborze garnituru szytego na miarę?

Decydując się na zakup garnituru, szczególnie tego szytego na miarę warto w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, na jaką okazję szukamy ubrania oraz czy okazji do założenia garnituru będzie więcej niż jedna. 

W garnitur szyty na miarę warto zainwestować wówczas, kiedy mamy możliwość pokazać się w nim więcej niż jeden raz. Jest to także dobry wybór, jeżeli założymy ubranie jeden raz, jest to jednak okazja szczególna - na przykład ślub - i chcemy podczas takiego wydarzenia wyglądać szczególnie dobrze. Warto przemyśleć także, czy jesteśmy gotowi zapłacić za garnitur więcej. 

Czy liczy się dla nas cena, czy też jakość. Wyższa jakość ubrania to także zazwyczaj proporcjonalnie do jakości wyższa cena. Po zadaniu sobie tych pytać warto przemyśleć, jakiego typu garnituru szukamy. Mamy do wyboru garnitur składający się z dwóch części oraz z trzech. 

Garnitur dwuczęściowy składa się ze spodni i marynarki, natomiast garnitur trzyczęściowy ze spodni, marynarki i kamizelki. Kiedyś na ważne okazje wybierało się zazwyczaj garnitury trzyczęściowe, obecnie jednak tendencja ta ulega zmianie, a na tak ważne okazje jak ślub z powodzeniem można wybrać się w garniturze dwuczęściowym. Wybierając typ garnituru, warto mieć także na uwadze to, że im mniej formalna okazja, na jaką wybieramy strój, tym bardziej można urozmaicić klasyczny krój garnituru, np. o nietypowo uszyte kieszenie. Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest to, że podczas oficjalnych okazji wybiera się zazwyczaj spodnie i marynarkę garnituru w jednym kolorze, podczas okazji nieformalnych kolor spodni i marynarki może się widocznie różnić. 

Dlaczego warto wybrać garnitur szyty na miarę?

Pod pojęciem "szycie na miarę" kryją się dwie usługi - szycie na miarę i szycie pasowane. Usługi te różnią się od siebie czasem oczekiwania na wykonanie oraz ceną. Szycie na miarę to wieloetapowy proces, podczas którego garnitur powstaje właściwie od podstaw. 

Praca nad garniturem tego typu wymaga zazwyczaj kilku - około czterech - spotkań z klientem. Warto pamiętać, że podczas tego rodzaju spotkań krawiec ma obowiązek nie tylko zdjąć miary, ale także wypytać nas wykonania, jakiego rodzaju garnituru oczekujemy. Pomóc wybrać nam zarówno materiał, z którego wykonane będzie ubranie, a także styl tej części garderoby. 

Garnitury szyte na miarę - etapy przygotowania garnituru

Podczas pierwszej przymiarki zazwyczaj będziemy mieli okazję zmierzyć główną część marynarki bez rękawów, podczas drugiej przymiarki jej całość, podczas trzeciej - często ostatniej - zmierzymy już całość garnituru, a krawiec będzie mógł już tylko nanieść odpowiednie poprawki i udoskonalenia i  dodatki, które z nami skonsultuje. Szycie garnituru na miarę jest szyciem ręcznym. 

Szycie pasowane jest z kolei procesem, które obecnie staje się coraz bardziej popularne i jest połączeniem metod szycia na miarę ze zwykłym zakupem gotowego garnituru w sklepie. Do potrzeb klienta dopasowuje się najbardziej pasujący z dostępnych szablonów zarówno marynarki jak i spodni, następnie nanosi się drobne poprawki. Szycie pasowane jest szyciem maszynowym. To dobry wybór, jeżeli dysponujemy nieco mniejszą ilością gotówki, którą chcemy poświęcić na uszycie garnituru.

Jak widać, decyzja o nabyciu garnituru szytego na miarę wiąże się z przemyśleniem kilku istotnych kwestii. Warto to jednak uczynić, bo dobrze uszyty garnitur będzie nam służył lata, a założyć to ubranie będziemy mogli nie tylko na jedną okazję.