Poznaj 6 powodów, dla których cena rolet zewnętrznych jest warta poniesienia

Nie od dziś wiadomo, że cena jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym to, czy zdecydujemy się na zakup danego dobra, czy też nie. Istnieją jednak przypadki, w których warto zastanowić się chwilę nad tym, co na nią wpływa i czy warto wybierać tańszy zamiennik. Do grupy takich produktów zaliczają z pewnością rolety i żaluzje. Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne cena nie powinna być naszym głównym motywatorem? Dlaczego? Ponieważ żaluzje fasadowe zakresem swoich działań obejmują bardzo ważne obszary naszego życia, a na tych wysokiej jakości możemy nawet zaoszczędzić na rachunkach.

Zewnętrzne rolety okienne – co to jest?

Zewnętrzne rolety okienne stanowią system zasłonowy montowany po zewnętrznej stronie okna i pełniący szereg istotnych ról. Zanim jednak przejdziemy do ich opisu, przyjrzyjmy się bliżej podstawowym informacjom na ich temat. Ze względu na miejsce montażu, rolety antywłamaniowe dzielimy na cztery główne rodzaje:

 1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
 2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
 3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
 4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Wybór konkretnego z nich zależny jest, między innymi, od tego, jaki jest stan wykończenia budynku, na których chcemy montować żaluzje fasadowe. Warto zaznaczyć, że rolety najlepiej uwzględniać już na etapie projektu lub budowy domu, ponieważ wówczas możemy wkomponować je w nadproże okna i ładnie zabudować. Pozytywnie wpływa to na ich funkcję użytkową (nie zasłaniają powierzchni okna) i na wizualny efekt końcowy fasady budynku. Istnieją jednak zasłony, które z powodzeniem możemy stosować w już użytkowanych budownictwach, a rolety bezinwazyjne zamontować i zdemontować można w zaledwie kilka minut. Skupimy się jednak na tradycyjnych, których elementy składniowe wyglądają następująco:

 1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
 2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
 3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
 4. napęd elektryczny lub manualny

Nowoczesne żaluzje zewnętrzne wyposażone w napęd elektryczny są zdecydowanie bardziej polecane. O wiele większa wygoda i komfort podczas użytkowania oraz wyższy poziom zaanawansowania technologicznego czynią z nich wybór lepszy od manualnego odpowiednika.

Żaluzje zewnętrzne – czy warto?

Żaluzje zewnętrzne posiadają 6 głównych zalet, dzięki którym odpowiedź na pytanie, czy warto w nie zainwestować, staje się banalnie prosta. Oto one:

 1. Chronią przed upałami – roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia. Zwykłe okna przepuszczają aż 80% światła, co w upalne dni skutkować może przysłowiową „patelnią” w pomieszczeniu.
 2. Zatrzymują ciepło w budynku – oknami ucieka z budynku od 15 do 25% energii cieplnej. Roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu dzięki poduszcze powietrznej powstałej między pancerzem rolety a oknem.
 3. Zatrzymują włamywaczy – najlepsze rolety antywłamaniowe posiadają blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
 4. Redukują poziom hałasu dobiegającego z okolicy – dobre dla mieszkańców miast.
 5. Troszczą się o prywatność użytkowników pomieszczeń – doskonałe na parterach, niższych piętrach i w sytuacjach, kiedy wnętrze naszego pomieszczenia jest wystawione na ekspozycję.
 6. Nadają wizuazlnego wdzięku – nie ma nic lepszego dla fasady, niż stylowa zasłona typu shutters.

Na dodatek cena rolet antywłamaniowych jest stosunkowo niedroga w porównaniu z korzyściami płynącymi z ich użytkowania. Dodatkowo, znacznie prostszy montaż tych o napędzie elektrycznych może jeszcze bardziej ją obniżyć, o czym warto pamiętać, wybierając zasłony do naszego domu.