Wiele osób z pewnością zastanawia się nad pracą jako franczyzobiorca. Niewątpliwie praca ma wiele zalet. Zaraz przejdziemy do ich omówienia. Dzięki pracy jako franczyzobiorca mamy zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że kupujemy gotowy i sprawdzony pomysł, możemy liczyć na takie samo powodzenie swojego biznesu. Raczej jest to oczywiste. Marka już przecież zdobyła olbrzymie zaufanie klientów.

Zatem otwierając sklep czy też inny biznes na rynku, gdzie sama marka jest rozpoznawalna, to liczymy się z dużym sukcesem. Kolejną niewątpliwą zaletą jest reklama. W związku z tym, że biznes jest oparty na franczyzie to o osobnej reklamie nie musimy pamiętać. Wszędzie jest przecież reklamowana marka. Zatem franczyzobiorca odnosi same korzyści. Samodzielnie nie zajmuje się organizacją kampanii reklamowej, a korzysta z efektu centralnej reklamy. Niewątpliwe korzyści daje promocja w Internecie, telewizji czy też w prasie. Dzięki franczyzie, franczyzobiorca liczyć może na pełne tak zwane know-how. Podpisując umowę o franczyzie otrzymuje także możliwość zdobycia wiedzy fachowej.

Franczyzodawca także gwarantuje pomoc w wyborze konkretnego asortymentu, lokalizacji jak i także pomaga w takich sprawach jak szkolenia pracowników, ich rekrutacja czy też księgowość. Okazuje się zatem, że otwierając biznes franczyzowy nie musimy się martwić o zgromadzenie dużego kapitału. Dostajemy przecież gotową markę oraz wraz z nią wszelkie wytyczne gotowe na rozpoczęcie swojej działalności. Przedsiębiorca nie musi także zajmować się budowaniem od zera biznesu. Daje także szkolenia dla siebie, szkolenia dla pracowników, logo jak i także markę. Do tego pomoc merytoryczną oraz co najważniejsze przywiązanie klientów do marki. Daje to na samym starcie mniejsze ryzyko jak i także dużo większą wiarygodność. Dzięki swojej rozpoznawalności marka prognozować może zyski.

A jak z wadami?

Niestety nigdy nie jest, aż tak kolorowo i franczyza ma także swoje wady. Na początku przede wszystkim musimy ponieść koszty licencji. Co więcej przez cały okres prowadzenia naszego biznesu płacimy procent określony w umowie od przychodu. Na samym początku naprawdę to może być trudne. Dlaczego? Choćby dlatego, że koszt wynajmu lokalu oraz zatrudnienia pracowników zrównać się niestety może z miesięcznymi obrotami. Prowadząc biznes oparty na franczyzie samodzielnie i na własną rękę nie wolno nam wprowadzać żadnych innowacji. Na wszystko musi się zgodzić właściciel marki. Nawet w sytuacji, gdy nasz pomysł jest naprawdę dobry i przełożyć się może na sukces oraz zysk całej marki. Jak można zauważyć to co się staje plusem jest i także minusem. Jeśli cała marka traci na wizerunku. Do tego także podnosi on konsekwencje decyzji błędnych, ale także kryzysów w branży.

Zatem czy franczyza się opłaca? A może nie?

Jednoznacznie nikt nie odpowie na to pytanie. W zasadzie i tak i nie. Opłaca się przede wszystkim z tego względu, że mamy większe szanse na utrzymanie się naszego biznesu. Jednak pamiętajmy, że zawsze nasz sukces jest zależy wyłącznie od naszych działań oraz własnych zadań. Jest to jak najbardziej kwestia indywidualna.

Więcej informacji

Franczyza w Polsce - wejdź i sprawdź najnowsze doniesienia z rynku franczyzy

Praca jako franczyzobiorca - co warto wiedzieć?