Ceny mieszkań w Chorzowie: 6 585 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Chorzowie - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Chorzowie wynosi 6 585 zł/m², o 422 zł/m² (+6,8%) więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem duże zróżnicowanie rynku: znaczenie mają lokalizacja, powierzchnia oraz zakup od dewelopera lub poprzedniego właściciela.

Redakcja wrotachorzowa.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Chorzowie: najważniejsze liczby

Połowa cen mieściła się w przedziale 4 713-8 830 zł/m². Mediana kwoty zakupu wyniosła 320 000 zł, a powierzchni 48 m². To punkty odniesienia do porównywania konkretnych mieszkań, obok zestawień lokalizacji i segmentów.

Infografika: ceny mieszkań w Chorzowie
Infografika: ceny mieszkań w Chorzowie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 713
wtórny5 686

8 713 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 686 zł/m² na wtórnym oznacza premię 53,2%. Różnica między segmentami może odzwierciedlać zarówno cechy budynków, jak i lokalizacje inwestycji, nie tylko sam fakt zakupu nowego lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)5 461
35-45 m² (małe 2-pok.)5 946
45-55 m² (2-pok.)6 344
55-70 m² (3-pok.)8 269
70-90 m² (duże 3-4 pok.)8 400
90-120 m² (największe)5 000

Najwyższa mediana, 8 400 zł/m², dotyczy mieszkań 70-90 m², a najniższa, 5 000 zł/m², lokali 90-120 m². Wykres nie pokazuje więc prostej zależności, według której mniejszy lokal zawsze kosztuje więcej za metr.

Ceny wg metrażu - Chorzów
Ceny wg metrażu - Chorzów

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 733 zł/m² to mediana w rejonie Osiedle Różanka, najwyższa w zestawieniu. Przeciwległy biegun stanowi rejon Stare Osiedle z wynikiem 3 110 zł/m². Różnica wynosi 181%.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Różanka8 733
Chorzów Stary8 533
Centrum7 765
Osiedle Ruch7 468
Nowe Hajduki5 805
Osiedle Śląska-Gwarecka5 787
Hajduki Wielkie5 514
Średnie Łagiewniki5 424
Chorzów Batory5 231
Osiedle Irys5 053
Biadacz4 822
Chorzów Pierwszy4 560

Mapa cen mieszkań - Chorzów
Mapa cen mieszkań - Chorzów

Ceny wg części miasta - Chorzów
Ceny wg części miasta - Chorzów

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Osiedle Różanka9 8225 522
Centrum8 9266 251
Chorzów Stary8 8887 153
Osiedle Ruch8 2435 686
Chorzów Batory2 5606 042
Biadacz3 0945 562
Hajduki Wielkie4 5235 541
Chorzów Pierwszy3 8044 800
Klimzowiec-7 984
Osiedle Śląska-Gwarecka2 414 *6 509
Osiedle Ryszki-6 484
Osiedle Słoneczne-6 281
Osiedle Hutników-6 163
Nowe Hajduki-6 091

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Chorzów
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Chorzów

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Chorzów
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Chorzów

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic z najczęstszymi zmianami właściciela wyróżniają się:

  • ul. ks. Ludwika Bojarskiego - 8 912 zł/m²;
  • ul. Astrów - 10 088 zł/m²;
  • ul. Odległa - 8 643 zł/m².

Między skrajnymi wynikami w tej grupie jest 1 445 zł/m² różnicy.

Ceny działek w Chorzowie

195 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 898 m².

Więcej lokalnych informacji z Chorzowa jest na wrotachorzowa.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na wrotachorzowa.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 320 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC 2% oznacza 6 400 zł, chyba że kupujący korzysta ze zwolnienia przy pierwszym mieszkaniu. Dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 522 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy. Taksa podlega negocjacji. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 616 zł/m² w 2019 r. do 6 585 zł/m². Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny w tym okresie, to 82%, przy średnim rocznym tempie 8,9%.

Trend cen - Chorzów
Trend cen - Chorzów

Chorzów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Chorzów jest od niej tańszy o 290 zł/m².

Chorzów wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 6 857 zł/m², wobec 6 324 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 8,4%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Chorzów-6 585-
Świętochłowice4 km5 130-22,1%
Siemianowice Śląskie5 km6 291-4,5%
Ruda Śląska7 km5 409-17,9%
Katowice9 km10 069+52,9%

W Świętochłowicach metr kosztował o 1 455 zł mniej (-22,1%) niż w Chorzowie.

Komentarz analityczny

Wzrost o 422 zł/m² (+6,8%) względem średniej z 2025 r. wskazuje na kontynuację zwyżki, ale w tempie niższym niż historyczne 8,9% rocznie. Lokalny rynek pozostaje przy tym podzielony cenowo między nowe inwestycje i mieszkania używane.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). We wrześniu oprocentowanie nowych kredytów wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za sierpień i wrzesień 2026 r.).

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, może wspierać popyt także w Chorzowie. Jeżeli natomiast oferta mieszkań będzie rosła szybciej niż zainteresowanie zakupem, presja cenowa może słabnąć. Twardych prognoz nie stawiamy: znaczenie będzie miała relacja popytu do podaży w poszczególnych segmentach.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Chorzowie?

Mediana wynosi 6 585 zł/m², a połowa cen mieści się między 4 713 a 8 830 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Chorzowie rosną, czy spadają?

Mediana jest o 422 zł/m² (+6,8%) wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana dotyczy rejonu Osiedle Różanka: 8 733 zł/m². Najniższa dotyczy rejonu Stare Osiedle: 3 110 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Chorzowie?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 5 461 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² to 5 946 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi odpowiednio 8 713 i 5 686 zł/m², czyli na rynku pierwotnym jest o 53,2% wyższa.

Ile kosztuje działka w Chorzowie?

Mediana ceny wynosi 195 zł/m² za ostatnie 24 miesiące.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 881 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 stycznia 2026 do 22 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (376 transakcji) i wtórny (497); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-22; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły