Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie płaszczyznowe, szczególnie zaś podłogowe, staje się już niemal standardem w nowych inwestycjach budowlanych. Jego popularność wynika z licznych korzyści dla domowników. Co dokładnie kryje się pod tym ogólnym stwierdzeniem? A także kto i dlaczego powinien zdecydować się na tzw. podłogówkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Zastąpienie tradycyjnych grzejników przewodami ukrytymi pod wierzchnią warstwą podłogi to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które planują poprawić swój komfort cieplny. Pomieszczenie, w którym znajduje się taka instalacja, ogrzewa się równomiernie, na całej płaszczyźnie, a nie wyłącznie punktowo, jak w klasycznych kaloryferach, gdzie im dalej od nich, tym zimniej. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na podgrzewanie podłogowe elektryczne, ciepło będzie emitowane poprzez bezpieczne dla zdrowia i środowiska promieniowanie podczerwone, co w praktyce oznacza bezpośrednie nagrzewanie obiektów – wyposażenia pokoju oraz przebywających w nim osób – a nie powietrza. Tym samym następuje znaczna redukcja strat cieplnych. Jest to także korzystne dla alergików, ponieważ w nagrzanym powietrzu unosi się kurz, a przy ogrzewaniu podczerwienią takie zjawisko nie występuje.

Jakie korzyści przynosi podgrzewanie podłogowe elektryczne, a jakie wodne?

Zarówno ogrzewanie płaszczyznowe, w którym nośnikiem ciepła jest nagrzana woda, jak i to działające na prąd z sieci energetycznej, to instalacje schowane przed wzrokiem domowników oraz ich gości. Daje to znacznie większe możliwości aranżacyjne w pomieszczeniach. Ponadto, w obu przypadkach odczuwalne efekty ich działania są bardzo zbliżone, przede wszystkim w kwestii równomiernego oddawania ciepła oraz przyjemnie rozgrzanej podłogi. Różnice okazują się jednak istotne. Instalacje wodne są droższe, trudniejsze w montażu – który trzeba wykonać już na etapie budowy domu – a ewentualne awarie będą bardzo problematyczne i kosztowne. Elektryczna podłogówka jest natomiast trochę droższa w eksploatacji, jednak możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury w każdym pomieszczeniu osobno, a także zaplanowania harmonogramu, pozwala ograniczyć zużycie prądu.

Kiedy ogrzewanie podłogowe najbardziej się opłaca?

Sama instalacja to jedno, ale nie mniejsze znaczenie ma także izolacja termiczna budynku. Jeśli będzie poprawnie wykonana, straty energii cieplnej zredukują się do minimum, a domownicy będą mogli cieszyć się wydajnym i stosunkowo tanim w eksploatacji ogrzewaniem. To nie jedyny sposób na obniżenie kosztów. Jeżeli planujesz inwestycje w fotowoltaikę, to z jej pomocą stworzone zostaną idealne warunki do korzystania z podgrzewania podłogowego elektrycznego. Prąd pozyskiwany z darmowych promieni słonecznych posłuży do zasilania przewodów, dzięki czemu znacznie obniżysz swoje rachunki na ogrzewanie – a te stale rosną, niezależnie od tego, w jaki sposób grzejesz swój dom lub mieszkanie.