Stomatologia dziecięca. Co obejmuje i dlaczego jest taka ważna?

Stomatologia dziecięca. Co obejmuje i dlaczego jest taka ważna?

Dbanie o dobry stan uzębienia jest domeną nie tylko dorosłych. Zadanie to jest ważne także — a może nawet przede wszystkim — w przypadku dzieci. Rosnąca świadomość rodziców na temat stomatologii to czynnik sprawiający, że stomatologia dziecięca (czasem określana także jako pedodoncja) jest rozwiązaniem, które zyskuje na popularności.

Czym zajmuje się na co dzień dentysta dziecięcy?

Stomatologia dziecięca to subdyscyplina stomatologii, która powstała, ponieważ rozwój i funkcjonowanie układu zębowego oraz całego układu stomatologicznego u pacjentów w wieku dziecięcym oraz niemowlęcym wygląda nieco inaczej, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Dziedzina ta obejmuje między innymi następujące zagadnienia:

  • ząbkowanie oraz jego zaburzenia,
  • leczenie w zakresie uzębienia niedojrzałego (mlecznego),
  • profilaktyka chorób uzębienia, które są typowe dla osób w wieku dziecięcym.

Ząbkowanie oraz jego zaburzenia

Ząbkowanie to wyrzynanie się zębów w okresie wczesnym wieku dziecięcym, tzn. w wieku od szóstego do trzydziestego miesiąca życia. W efekcie zębów mlecznych wyrastają siekacze (do dziewiątego miesiąca życia), kły i zęby trzonowe (do dwudziestego miesiąca życia) oraz drugie zęby trzonowe (do trzydziestego miesiąca życia).

Ząbkowaniu nierzadko towarzyszą zaburzenia. Zalicza się do nich między innymi takie objawy jak:

  • zaczerwienienie błony śluzowej w czasie wyrzynania się zębów,
  • zapalenie mieszka zęba oraz stany zapalne w okresie dziąseł,
  • podwyższona temperatura ciała, która przekłada się na niepokój dziecka, nadwrażliwość, brak apetytu i bezsenność.

Symptomy, które zostały wymienione powyżej, to typowe oznaki podczas ząbkowania. Jeśli trwają one jednak dłużej niż kilka-kilkanaście dni oraz przebiegają wyjątkowo intensywnie, powodując silny niepokój u dziecka, konieczna może okazać się wizyta u stomatologa.

Leczenie w zakresie uzębienia niedojrzałego (mlecznego)

Czasem zęby mleczne określa się jako tzw. tymczasowe. Jest w tym wiele racji, ponieważ w roku dorastania wypadają one, robiąc miejsce dla uzębienia stałego. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że konieczne jest również leczenie zębów mlecznych. Od swoich stałych odpowiedników różnią się one między innymi składem. Z uwagi na mniejszą zawartość minerałów zęby mleczne bardziej narażone na rozwój stanów próchniczych i zapalnych.

Profilaktyka chorób uzębienia, które są typowe dla osób w wieku dziecięcym

Ważnym zadaniem stomatologa zajmującego się pedodoncją jest identyfikacja oraz zwalczanie was zgryzu, a także chorób błony śluzowej i jamy ustnej.

Jakie zabiegi wykonuje stomatolog dziecięcy?

Zadania, którymi zajmuje się na co dzień dentysta dziecięcy, są niezwykle różnorodne. Oprócz wcześniej opisanych, do zabiegów tych można zaliczyć na przykład lakierowanie, czyli nanoszenie na zęby warstwy fluorowej mającej na celu wzmocnienie zębów i zabezpieczenie ich przed próchnicą. Aby zapobiec powstawaniu i rozwojowi próchnicy, stosuje się również zabieg określany jako lakowanie. Proces ten polega na wypełnieniu bruzd, które naturalnie występują na ludzkim uzębieniu — wgłębienia te to zwiększone ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz próchniczych.

Wyżej wymienione działania mają charakter zapobiegawczy.

Stomatologia dziecięca - odpowiednie podejście do pacjenta to podstawa

Zabiegi dentystyczne budzą niepokój u wielu dorosłych osób, ale kwestia ta staje się szczególnie drażliwa w przypadku dzieci. Nierzadko na wieść o wizycie w gabinecie stomatologicznym reagują one z niepokojem i strachem, a czasem nawet panikują. Taki stan rzeczy sprawia, że właściwe podejście do pacjenta staje się absolutnym minimum w przypadku stomatologa o specjalizacji w zakresie pedodoncji.

Częstą praktyką, którą stosuje się w przypadku stomatologii dziecięcej, jest tzw. wizyta adaptacyjna. Rozumie się przez to krótkie, zapoznawcze spotkanie z dentystą, który bada stan uzębienia swojego małego pacjenta, ale także zdobywa jego zaufanie. Ważne jest, by w gabinecie stomatologa dziecięcego znajdowały się zabawki, klocki itp. Dzięki temu można będzie skupić uwagę dziecka na przedmiotach, które kojarzą mu się z rekreacją i zabawą.