Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chorzów

Jak pracuje doradca finansowy?

Decydując się na kredyt, czy pożyczkę, zwłaszcza w kryzysowej sytuacji, ciężko jest o podjęcie decyzji z głową. Pomocą w takiej sytuacji służyć nam będzie ekspert finansowy, który przeanalizuje dokumenty i zaproponuje ofertę w sam raz dla nas.

Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy jest niezależnym ekspertem, niezwiązanym z jakimkolwiek bankiem czy instytucją finansową. Jego rolą jest zagłębienie się w dokumentację potencjalnego kredytu czy pożyczki, w celu odnalezienia ewentualnych kruczków prawnych czy haczyków oznaczających dodatkowe koszta dla klienta. Chroni on w ten sposób jego bezpieczeństwo i stabilność finansową, pomagając dobrać uczciwą i odpowiednią do możliwości klienta propozycję i ochraniając go przed potencjalnym wpadnięciem w spiralę długów.

Doradca finansowy posiada rozległą wiedzę zarówno, jeśli chodzi o techniki marketingowe i strategie wykorzystywane przez banki, jak również o prawo finansowe. Jest fachowcem, do którego powinna zwrócić się z prośbą o poradę każda osoba rozważająca zaciągnięcie zobowiązania finansowego - zwłaszcza na dużą kwotę.

Dodatkowe informacje: Ekspert finansowy Tomasz Wostal - sprawdź więcej informacji na temat doradztwa kredytowego

Jak pracuje doradca finansowy?

Praca doradcy finansowego opiera się w dużej mierze na współpracy z klientem. Może on przeanalizować gotową już, ramową umowę kredytu lub pożyczki oraz doradzić co do jej rozstrzygnięcia (podpisywać, czy nie?).

Alternatywnie, doradca finansowy może przeprowadzić cały proces znalezienia odpowiedniego kredytu za klienta. W tym celu musi on, rzecz jasna, poznać jego potrzeby oraz możliwości finansowe. Zlecając doradcy finansowemu poszukiwanie odpowiedniego finansowania, klient powinien w szczególności przedstawić kwotę finansowania, jaką oczekuje dostać, określić potrzeby, na które zamierza ją spożytkować, oraz określić, jakiego rodzaju kredytu poszukuje (hipoteczny, w euro, z ubezpieczeniem itd). Może on także przedstawić preferowany okres spłaty kredytu, a także optymalną dla siebie wysokość rat - oraz dzień miesiąca, w którym chciałby dokonywać spłat.

Na podstawie pozyskanych danych, doradca finansowy rozpoczyna poszukiwanie odpowiedniej propozycji finansowania dla konkretnego klienta.

Nie przestaje on jednak reprezentować klienta po doborze odpowiedniej propozycji. Doradca finansowy regularnie kontaktuje się z instytucją, która udzielić ma finansowania, w celu wyjaśnienia ewentualnych nieścisłości oraz uzupełnienia luk w dokumentach. Na tym etapie dokłada on wszelkich starań, aby decyzja kredytowa była pozytywna,

Kto może skorzystać z usług doradcy finansowego?

Z pomocy doradcy kredytowego może skorzystać każdy dorosły obywatel. Nie gra tutaj roli rodzaj finansowania, o jaki się stara - doradca obsługuje bowiem zarówno kredyty hipoteczne, jak i rozwiązania innego typu - w tym  klasyczne kredyty ratalne. Wielu doradców finansowych oferuje również pomoc podmiotom gospodarczym - na przykład w celu uzyskania finansowania na dalszy rozwój firmy. Na spotkanie z doradcą finansowym należy jednak przyjść przygotowanym i pewnym tego, jakiego rodzaju produkt finansowy chce się uzyskać. Warto mieć przy sobie komplet dokumentów z banku, co ułatwi doradcy szybką analizę sprawy.