W tym roku ferie zimowe wyglądają inaczej niż dotychczas, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie. Wyjątkowo dla wszystkich województw odbywają się w jednym terminie, tj. 4–17 stycznia 2021 roku. W czasie ferii należy pamiętać o wielu niebezpieczeństwach, które mogą zagrażać najmłodszym, którzy korzystają z przerwy w szkolnych zajęciach. Przypominamy o kilku zasadach, które sprawią, że zimowy odpoczynek będzie bezpieczny.
Jak co roku o tej porze, mundurowi z chorzowskiej komendy przypomnieli najmłodszym o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw. W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2021”, dzieci brały udział w dyskusji o zasadach, których przestrzeganie pomoże im bezpiecznie spędzić zimowy wypoczynek. W trakcie spotkań, policjantka przypomniała dzieciom dobre rady na zimowe eskapady:
- Wychodząc z domu ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Pamiętaj o odblaskach będziesz lepiej widoczny na drodze.Na łyżwach jeździj tylko na lodowisku. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne.
- Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni i samochodów. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.
- Uważaj by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy. Kulki ze zlodowaciałego lodu i kamieni są zabronione.
- Nie przechodź pod zwisającymi z dachu soplami, ani ich nie strącaj.
- Na wycieczkę zabierz naładowany telefon komórkowy, w razie wypadku wezwij pomoc.
- Kiedy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie nawiązuj kontaktu z obcymi, nie podawaj swojego adresu zamieszkania.
- Zachowaj zasady bezpieczeństwa w sieci. Nigdy nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie.
- Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej czy rozpalanie w piecu pozostaw dorosłym.
- Gdy zobaczysz leżącą na mrozie osobę zadzwoń pod numer 112.
W trakcie zajęć ze starszą młodzieżą policjanci poruszyli także tematykę związaną z bezpiecznym wypoczynkiem w miejscu zamieszkania, czy też w najbliższej okolicy. Szczególnie zwracali uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Uczestnicy pogadanki chętnie dzielili się ze swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na zadawane pytania.