Kondensatory są naprawdę bardzo przydatne w życiu codziennym. W zasadzie korzystamy z nich czasem wszyscy, ponieważ są to elementy elektryczne, które oddają swoją energię innym urządzeniom. Kondensatory są zbudowane z dwóch przewodników, rozdzielonych dielektrykiem. Maszyna jest zdolna do magazynowania ładunku elektrycznego, a jej pojemność wyrażana jest w faradach. Istnieją różne rodzaje kondensatorów – w tym wersje tantalowe. Kondensatory tantalowe łączą w sobie cechy wersji ceramicznych i elektrolitycznych. Są one stosowane coraz chętniej przez projektantów w różnych branżach, więc warto wiedzieć o nich możliwie jak najwięcej! Jak są zbudowane? Do czego konkretnie służą? Kiedy powstały? Wyjaśniamy!
Kondensatory tantalowe – budowa
Kondensatory tantalowe
należą do kondensatorów elektrolitycznych. Każdy kondensator tantalowy posiada elektrodę metaliczną z tantalu, czyli specjalnego metalu – stalowoszarego i bardzo odpornego (między innymi na mocne kwasy nieorganiczne czy korozję). W takim kondensatorze warstwę dielektryczną tworzy pięciotlenek tantalu.
Kondensatory tantalowe – rodzaje
Kondensatory tantalowe dzielą się na różne rodzaje – podstawowa jest wersja standardowa, konwencjonalna. Właśnie w takich modelach używa się spiekanego dwutlenku manganu jako katody. Ponieważ jednak technika stale podąża do przodu, rozwija się i dostosowuje tak, by jeszcze lepiej odpowiadać potrzebom współczesnych ludzi i zapewniać im bezpieczeństwo, już od lat 90’ XX wieku trwają intensywne prace nad ulepszeniem kondensatorów standardowych. W tej chwili kondensatory takie są optymalizowane na różne segmenty rynkowe. Można więc znaleźć wersje między innymi mniejsze czy odporniejsze na wysokie temperatury. Znakomitym modelem jest avx taja106k016rnj. To model kondensatora tantalowego dostępny w hurtowni Micros w dużej liczbie. Kondensator posiada pojemność 10µF i napięcie pracy 16V. Dzięki swojej odporności może pracować w temperaturach -55°C ~ 125°C.
Kondensatory tantalowe – historia
Kondensatory tantalowe mają za sobą bogatą i dość długą historię. Używa się ich już od około 60 lat i to z dużym powodzeniem, ponieważ posiadają najwyższą gęstość pojemnościową. W dodatku stale wprowadzane są nowe ulepszenia w tych produktach, prowadzące do zmniejszenia ich rozmiarów. Celem jest również obniżenie ESR (rezystencja szeregowa) i ESL (zastępcza indukcyjność szeregowa).
Kondensatory tantalowe - zastosowanie
Kondensatory tantalowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Sprawdzają się między innymi w wojsku, jak też w cywilnych układach lotniczych. Można je znaleźć także i w wielu popularnych urządzeniach – jak notebooki czy smartfony.