Policja z całej Polski zabezpieczała derby Śląska: Górnik kontra Ruch
W sobotnie popołudnie, kiedy emocje piłkarskie łączyły tłumy, śląskie derby między Górnikiem Zabrze a Ruchem Chorzów stały się areną nie tylko sportowej rywalizacji, ale i intensywnych działań policji. Ponad 40 tysięcy kibiców, którzy zasiedli na trybunach Stadionu Śląskiego, stali się świadkami nie tylko piłkarskiego spektaklu, ale i momentów, które wymagały interwencji służb. Choć większość z nich przestrzegała zasad fair play, nieliczni postanowili inaczej zinterpretować sportową rywalizację.
  1. Angaż policji z całej Polski w zabezpieczenie meczu.
  2. Rejestracja 97 wykroczeń i zatrzymanie pseudokibica z Krakowa.
  3. Interwencje ratowników medycznych wśród kibiców.
  4. Niebezpieczne incydenty z użyciem pirotechniki i konfrontacje z ochroną.

W związku z wydarzeniem, do którego doszło na naszym lokalnym stadionie, policja musiała zmobilizować siły nie tylko z regionu, ale i z innych części kraju. Współpraca jednostek z Katowic, Białegostoku, Bydgoszczy, aż po Warszawę świadczy o skali wyzwania, jakie stanowiły derby Śląska. Zadaniem funkcjonariuszy było zapewnienie bezpieczeństwa zarówno na drogach dojazdowych, jak i bezpośrednio na stadionie, gdzie emocje sięgały zenitu.

Wśród wykroczeń, które udało się ujawnić, dominowały przypadki spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz używanie niecenzuralnego języka. Policja nałożyła 58 mandatów karnych, skierowała 3 wnioski do sądu i pouczyła 36 osób, dając jasny sygnał, że nie ma tolerancji dla łamania prawa. Szczególną uwagę zwrócił przypadek pseudokibica z Krakowa, który został zatrzymany za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków oraz posiadanie materiałów pirotechnicznych.

Nie wszystkie interwencje miały jednak charakter represyjny. Policjanci i ratownicy medyczni okazali się nieocenioną pomocą dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej lub emocjonalnej. Również najmłodsi uczestnicy wydarzenia, jak 4-letnia dziewczynka, która na chwilę zgubiła swoich opiekunów, mogli liczyć na szybką i profesjonalną pomoc.

Wydarzenia te pokazują, że sportowe emocje potrafią łączyć, ale również stawiają przed służbami porządkowymi i medycznymi poważne wyzwania. Przypominają także o konsekwencjach, jakie niesie za sobą niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa i prawnych na imprezach masowych. Warto pamiętać, że za posiadanie materiałów pirotechnicznych grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności, co podkreśla powagę takich czynów.


Na podst. Policja Chorzów