Jak co roku w związku z dniem Wszystkich Świętych na drogach krajowych i dojazdowych do nekropolii, a także w okolicach cmentarzy i kościołów będzie więcej samochodów. Aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich, w całej Polsce będą prowadzone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Policjanci zadbają o płynność ruchu, a także skontrolują m.in. stan trzeźwości kierujących. W wielu miejscach zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu.
Pamiętajmy, że atmosfera zadumy i nostalgii w czasie wizyt na cmentarzach w trakcie obchodów dnia Wszystkich Świętych często usypia naszą ostrożność.. Spotkania w gronie rodziny i znajomych wspominając bliskich którzy odeszli sprawiają, że nasza czujność maleje. W takich okolicznościach często możemy stać się ofiarą przestępców, którzy tylko czekają aby wykorzystać naszą nieuwagę. Co roku na polskich drogach w tym okresie odnotowujemy wzmożony ruch. Waże jest abyśmy stosowali się do przepisów ruchu drogowego, zwracając uwagę na zmiany w organizacji ruchu. W dniu 28 października w całej Polsce rozpoczynają się działania pod kryptonimem „Wszystkich Świętych”. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo, udając się nierzadko w daleką podróż na nekropolie naszych bliskich.
Apelujemy o wzmożoną ostrożność aby dni pamięci o naszych zmarłych przebiegły spokojnie. Przestrzegajmy kilku zasad ważnych dla naszego bezpieczeństwa.
Podczas porządkowania grobów nie zostawiajmy , nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka, aż podasz mu jak na tacy wszystkie wartościowe rzeczy, które będzie mógł spieniężyć.
Wybierając się na groby, nie zabierajmy większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu.
Nie zostawiajmy w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych „na widoku". Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu są zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.
Zadbajmy o bezpieczeństwo towarzyszących nam osób - dzieci oraz starszych. Nie „spuszczajmy ich z oka". W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.
Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza.
W okresie Wszystkich Świętych wiele osób planuje dalsze wyjazd na groby swoich najbliższych. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas od działania przestępcy, a tym samym utraty swojego dobytku.
Zwracajmy uwagę na osoby, które kręcą się „bez celu” i dziwnie się zachowują. Możliwe, że jest to złodziej, który chodzi i wstępnie „bada teren". Dlatego bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję.
Przypominamy, aby piesi, którzy wybierają się na groby, szczególnie teraz, gdy jesień w pełni i szybko zapada zmrok, wyposażyli się w ważne dla naszego bezpieczeństwa elementy odblaskowe.
Obchody uroczystości Wszystkich Świętych wiążą się również ze zmianami organizacji ruchu na ulicach położonych w sąsiedztwie cmentarzy. Zmieniona organizacja będzie obowiązywała również w Chorzowie w dniu 1 listopada 2023 r. w godzinach 6:00-22:00.
Dla ruchu pojazdów zamknięta będzie:
- ul. Drzymały na odcinku od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,
- ul. Cmentarna na odcinku od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,
- ul. Kalusa na całej długości
- ul. Kordeckiego w rejonie skrzyżownia z ul. Spokojną i ul. Częstochowską
Pojawią się również ograniczenia w zakresie zatrzymywania pojazdów. Zakazy zatrzymywania będą obowiązywały w rejonie cmentarzy przy:
- ul. Dąbrowskiego
- ul. Janasa
- ul. Mariańskiej
Oprócz wprowadzonych ograniczeń pamiętajmy o stosowaniu się do ogólnych przepisów ruchu drogowego. W razie potrzeby skorzystajmy z pomocy policjantów znajdujących się w rejonie cmentarzy. Niech ten czas będzie okresem zadumy i refleksji, a nie pośpiechu i nerwów podczas odwiedzin na grobach naszych bliskich.