Dom to nasze dopełnienie. Chcesz, aby Twój prezentował się jak nowy? A może marzysz o odmianie jego wyglądu? Malowanie elewacji to nie tylko sposób na poprawienie wyglądu budynku, ale też sposób na jego ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Być może pomyślisz, że to proste, ale tak naprawdę wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania odpowiednich materiałów.
Przygotuj powierzchnię do malowania i spełniaj swoje marzenia.
Malując elewacje, spełniamy, własne oczekiwania i wyobrażenia. Dla uzyskania dobrych i wzbudzających podziw efektów warto poznać etapy składające się na te czynności. Ściany zewnętrzne są wystawione przez cały rok na działanie zmiennych warunków pogodowych zbierają zanieczyszczenia i ulegają różnym uszkodzeniom. Etapem, od którego powinno się rozpocząć prace, jest dokładne oczyszczenie powierzchni z kurzu, brudu, oraz pleśni i grzybów. Przy starych nawierzchniach konieczne może się okazać usunięcie starej warstwy i zniszczonych fragmentów tynku. Można to zrobić przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jeśli na powierzchni znajdują się ubytki lub występują nierówności, należy je uzupełnić i wyrównać. Pomocny na tym etapie będzie, system gładzi elewacyjnych. Użycie specjalnej zaprawy naprawczej, zapewni trwałe i skuteczne rozwiązanie. Po wyschnięciu tej warstwy uzyskamy gładką powierzchnię, która idealnie nadaje się do pokrycia przez farby nasadowe. Dodatkowym etapem przygotowania może okazać się gruntowanie, które wzmocni właściwości podłoża, ograniczy wchłanianie wilgoci po malowaniu.
Jak wybrać odpowiednie farby do malowania elewacji ?
Rozpoczynamy kolejny etap malowaniem elewacji. Tu wiele zależy od indywidualnych preferencji, przy uwzględnieniu kilku ważnych zasadach. To wybór solidnego materiału najlepszego do podłoża ścian np. system gładzi elewacyjnych oraz kompetentne poprowadzenie prac. Może się okazać, że wysokiej jakości materiały nie spełnią swoich właściwości, gdy zostaną nieprawidłowo dopasowane do gruntu. Zatem analizuj zakup farb fasadowych i użycia narzędzi do malowania elewacji, ponieważ ma to wpływ na trwałość i estetykę wyniku.
Sięgajmy po farby, które są przeznaczone do stosowania na zewnętrzne powierzchnie. Dobiera się kolory według własnych upodobań i zgodnie z ze stylem całego budynku. Do prac zewnętrznych najlepiej sprawdzają się farby fasadowe, które są trwałe i odporne. Posiadają jeszcze kilka pożądanych podczas malowania cech:
- Są odporne na działanie deszczu, mrozu i słońca, aby zachować swoją trwałość i kolorystykę przez długi czas.
- Umożliwiają swobodne oddychanie ściany i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych i wilgoci.
- Są łatwe w rozprowadzaniu i równomiernym pokrywaniu powierzchni, co umożliwia szybką i efektywną pracę.
- Są też trwałe i odporne na blaknięcie, więc zachowują swoją kolorystykę na długo.
- Występują w szerokiej gamie kolorów, aby umożliwić dobór odpowiedniego koloru do elewacji i stylu budynku.
Pamiętaj o bezpieczeństwie — zabezpiecz powierzchnie, na których będziesz malować, a także zaopatrz się w odpowiednie narzędzia i sprzęt.
Nie można pomijać ważnego etapu, którym są kwestie związane z bezpieczeństwem przed i w czasie prowadzenia prac. Przede wszystkim należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnie, na których będzie się malować. W tym celu trzeba osłonić okna, drzwi, elewację i inne elementy budynku, które nie powinny zostać pomalowane. Można to zrobić przy użyciu taśmy malarskiej i folii ochronnej. Kolejnym aspektem jest wybór odpowiedniego sprzętu i narzędzi zarówno przy położeniu systemu gładzi elewacyjnychjak i farb fasadowych. Tu powinno się zaopatrzyć w wysokiej jakości pędzle, wałki, drabiny i inne narzędzia, które umożliwią wykonanie prac bezpiecznie i precyzyjnie. Na każdym z etapów pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej ostrożności podczas korzystania z drabiny i rusztowania. Najważniejsze, by zaplanować dobrze wszystkie czynności, pozwoli to uchronić się przed błędami.