Codzienne komunikaty o tragicznych zdarzeniach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców nie docierają jednak do wszystkich zmotoryzowanych. Pomimo ciążącej za to odpowiedzialności karnej, ignorują obowiązujące prawo i wyjeżdżają z promilami na drogi. Tylko minionej doby chorzowscy policjanci zatrzymali dwóch takich kierowców. Rekordzista miał ponad 2,5 promila w wydychanym powietrzu, jednakże w jego przypadku trudno będzie ustalić w jakim stanie był gdy wsiadał do samochodu.
Uwagę policjantów chorzowskiej drogówki zwrócił kierujący czerwonym renaultem, który jadąc ulicą Katowicką, na widok radiowozu nagle przyspieszył. Mundurowi postanowili sprawdzić co mogłobyć powodem takiego zachowania i zatrzymali kierującego nim 25-latka. Gdy tylko opuścił on szybę uwagę policjantów zwróciła charakterystyczna woń wyczuwalna od kierowcy. Badanie alkomatem nie pozostawiło złudzeń, nieodpowiedzialny kierowca wsiadł za kierownicę swojego auta, mając ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak sie okazało kierowca spożywał alkohol, jednocześnie prowadząc samochód. Na wycieraczce policjanci ujawnili kilka pustych puszek po piwie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.
O tym, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami, będąc w stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków, policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym a niestety coraz częściej również tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Tylko w minionym tygodniu chorzowscy policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych kierujących i 3 pod wpływem narkotyków.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego chorzowskiej Komendy cyklicznie działają na drogach miasta w ramach akcji „Trzeźwość”. Celem przeprowadzanych kontroli jest ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze dokonują pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu, eliminując z chorzowskich dróg zagrożenie, jakie stwarzają nieodpowiedzialni kierowcy pojazdów. Poza sprzętem do szybkiego badania na zawartość alkoholu korzystają także z nowoczesnych urządzeń do wykrywania narkotyków w organizmie. Urządzenia Drug Read w bardzo krótkim czasie weryfikują, czy kontrolowana osoba zażywała wcześniej środki odurzające. Tak też było w tym przypadku. Po przeprowadzeniu badań kierowców okazało się, że prowadzili oni samochody będąc pod wpływem narkotyków. Przeprowadzane systematycznie działania mają również na celu zmniejszenie liczby wypadków i kolizji, powstałych na skutek prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza, jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.
Apelujemy!
Nietrzeźwi oraz będący pod wpływem narkotyków użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.