Samodzielne mierzenie stężenia alkoholu za pomocą alkomatu wykonywane jest coraz częściej przez kierowców, którzy nie są pewni czy mogą już wsiadać za kierownicę. W wielu zakładach pracy szefowie zlecają także wyrywkowe kontrole alkomatem, nie wspominając już o sytuacji, gdzie istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu. Trzeba więc zauważyć, że takie postępowanie wpływa na bezpieczeństwo, ale musi być poprawnie wykonane, a to oznacza, że sprzęt musi być w stu procentach sprawny. Konieczna jest więc kalibracja alkomatu, warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak przebiega kalibracja?
Każdy alkomat posiada wbudowany sensor. Zatem kalibracja alkomatu polega na zestrojeniu oprogramowania z owym sensorem i wykonuje się to poprzez podpięcie do urządzeń wzorcowych, a następnie wdmuchiwanie stosownej ilości powietrza z konkretną zawartością alkoholu. Taką czynność należy powtórzyć kilkakrotnie. W kolejnym etapie licznik zostaje wyzerowany. Na samym końcu dobrze wykalibrowany alkomat otrzymuje certyfikat jakości, który jest poświadczeniem, że urządzenie działa w pełni sprawnie. Jeżeli szukacie alkomatów wysokiej jakości, takich które nie wymagają częstej kalibracji, to przejrzyjcie ofertę alkopatrol.pl. Urządzenie na pewno sprawdzi się w każdych warunkach, a w razie konieczności należy je oddać do serwisu w celu skalibrowania.
Czym jest kalibracja i jak często należy ją wykonywać?
Kalibracja jest procesem, który polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia. W ten sposób zyskuje się dokładny pomiar, nieobciążony błędami. Oczywiście nie wystarczy kalibracji wykonywać raz na kilka lat, lecz tak naprawdę jest to uzależnione od urządzenia, które się posiada. W przypadku urządzeń półprzewodnikowych kalibracja jest konieczna nie raz co trzy miesiące. Duży wpływ ma także częstotliwość użytkowania alkomatu. W modelach z nieco wyższej półki nie ma już konieczności tak częstego przeprowadzania tej czynności. Oczywiście może się okazać, że kalibracja alkomatu jest konieczna we wcześniejszym terminie, zgodnym z zaleceniem producenta. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy trzy pomiary wykonane po sobie dla jednej osoby, która nie spożywała alkoholu wskazują co innego. Dodatkowo sprzęt musi być właściwie przechowywany i jeżeli np. trzymacie go obok alkoholu wysokoprocentowego, to także kalibracja będzie konieczna. Podobnie jeżeli po dużej dawce alkoholu od razu dmuchniecie w alkomat.