Pompa ciepła w starszym domu jednorodzinnym – czy to się opłaca?

Instalacja pompy ciepła w starszym domu jednorodzinnym to prawdziwe wyzwanie technologiczne. Być może zadajesz sobie pytanie o opłacalność takiej inwestycji. W tym artykule przyjrzymy się, w jakiej sytuacji warto zamontować pompę ciepła.

Starsze budownictwo, czyli kiepska izolacja i przestarzałe technologie

W starszych domach jednorodzinnych można dostrzec specyficzne cechy, które wpływają na efektywność systemów grzewczych. Należą do nich niska jakość termoizolacji i przestarzałe podzespoły instalacji grzewczej.

W przeszłości nie przykładano tak dużej wagi do szczelnej termoizolacji. Z jednej strony, wymiana powietrza bazowała na wentylacji grawitacyjnej, a z drugiej – brakowało materiałów budowlanych o optymalnych właściwościach izolacyjnych. Nietrudno dostrzec, że niewystarczająca izolacja ścian, dachu i stolarki otworowej prowadzi do znacznych strat ciepła i wyższych kosztów ogrzewania.

To samo można powiedzieć o układach instalacji grzewczych. W niejednym starym domu opierają się one na przestarzałych technologiach, które są mało efektywne, a często też niekompatybilne z nowoczesnymi urządzeniami.

Jeśli mieszkasz w starszym budynku, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że jego ogólna efektywność energetyczna jest niska. Z tego względu każde działanie modernizacyjne wymaga szczegółowej analizy i planowania. Nie inaczej jest w przypadku instalacji pompy ciepła. W tym artykule przeczytasz, czy montaż tego urządzenia w starym domu jest opłacalny.

Pompa ciepła w starym domu – czy to możliwe?

Montaż pompy ciepła w starym domu jest możliwy, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, inwestor musi sprawdzić, jak duże są straty cieplne. Właśnie od tego zależy, czy wymiana tradycyjnego kotła będzie opłacalna. Typowe pompy ciepła dla domów jednorodzinnych zwykle przestają pracować efektywnie, gdy straty ciepła przekraczają 65 W/m2. Co prawda dostępne są pompy o bardzo dużej mocy, ale przy takim urządzeniu wydatki eksploatacyjne mogą okazać się niewspółmiernie wysokie.

Po drugie, należy upewnić się, czy instalacja grzewcza jest kompatybilna z pompą ciepła. W wielu starych domach nadal funkcjonują wysokotemperaturowe instalacje z tradycyjnymi grzejnikami. Z kolei pompa ciepła pracuje najefektywniej w połączeniu z systemami o niskiej temperaturze bazowej, takimi jak ogrzewanie podłogowe.

Jeśli więc zastanawiasz się nad inwestycją w pompę, przed wymianą dotychczasowego źródła ciepła dowiedz się, ile wynoszą straty ciepła w domu i czy używana instalacja grzewcza będzie dobrze współpracować z nowym urządzeniem. Znając fakty, możesz podjąć decyzję o przeprowadzeniu termomodernizacji budynku, i to jeszcze przed montażem pompy ciepła.

Przeprowadzenie termomodernizacji przed montażem pompy ciepła

Przeprowadzenie termomodernizacji to coś więcej niż tylko wymiana grzejników. Fachowe podejście do tematu obejmuje wykonanie audytu energetycznego, który wskaże newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło. Wiele strat cieplnych powoduje połać dachowa (25-30%), a także piwnice i fundamenty (10-15%).

Termomodernizacja starego domu obejmuje więc ocieplenie dachu lub wymianę jego poszycia, usunięcie mostków termicznych, ocieplenie ścian, uszczelnienie stolarki okiennej, a jeśli trzeba – naprawdę systemu wentylacji.

Dopiero po przeprowadzeniu tych prac można zrobić kolejny krok i zamontować ekologiczną pompę ciepła, żeby jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu i produkcji c.w.u.

Jaką pompę ciepła wybrać do starego domu?

W starych domach po termomodernizacji najlepszym rozwiązaniem są nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda marki Stiebel Eltron. To niezawodne i funkcjonalne modele o wysokiej klasie energetycznej i doskonałym współczynniku COP. Godne polecenia są na przykład monoblokowe pompy Stiebel Eltron, umieszczane zwykle w pomieszczeniu technicznym. Nie zajmują dużo miejsca i z powodzeniem mogą służyć do ogrzewania i przygotowywania c.w.u. dla domu jednorodzinnego o powierzchni do 240 m2.

Jak widać, instalacja pompy ciepła w starszym domu jednorodzinnym to inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści finansowe. Chociaż wymaga odpowiedniego przygotowania, efekty są tego warte. Zapoznaj się z szeroką ofertą pomp ciepła Stiebel Eltron, które doskonale nadają się do montażu w starym domu po termomodernizacji. Zadbaj o komfort termiczny i zrezygnuj z tradycyjnych systemów ogrzewania na rzecz ekologicznej energii odnawialnej!