Olej napędowy to druga, tuż obok benzyny, z najbardziej znanych nam substancji chemicznych, które wykorzystywane są do napędzania pojazdów mechanicznych. Wciąż rosnące ceny tego surowca sprawiają, że wiele osób chce zrobić jego zapasy, aby móc nieco zaoszczędzić. Gdzie najlepiej go kupować? Jak przechowywać olej napędowy? Czy ma on swój termin przydatności? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Gdzie kupować olej napędowy?
Olej napędowy jest powszechnie dostępny na stacjach benzynowych. Można zakupić go tam w cenach detalicznych, czyli przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Aktualnie na kupujących nie są nałożone limity, przez co można kupić jego dowolne ilości, tankując prost do pojazdu, jak i do kanistra. Chcąc nabyć zapas oleju napędowego, warto jednak zastanowić się nad dokonaniem zakupu w hurtowni, która posiada paliwa wysokiej jakości w dobrej cenie. Zazwyczaj ich działanie opiera się na współpracy z klientami biznesowymi, jednak otwierają się także na klientów indywidualnych. Warto decydować się na lokalnych dostawców, by zaoszczędzić na kosztach dostawy surowca. Olej napędowy na sprzedaż oferuje Galon z siedzibą w Chorzowie, firma posiada własną flotę, pozwalającą na bezpieczny i terminowy przewóz paliwa.
Jak bezpiecznie przechowywać olej napędowy?
Zakup paliwa napędowego i chęć jego przechowywania nakłada pewne obowiązki, które muszą być spełnione, aby proces był bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Opisane niżej wytyczne dotyczą ilości powyżej 1000 litrów, jednak wskazane jest, aby stosować je także w przypadku mniejszych zapasów. Na samym początku warto zaznaczyć, że magazynowanie go w hurtowych ilościach we wszelkiego rodzaju beczkach czy kanistrach po innych płynach jest zakazane w świetle prawa. Wymaga się wykorzystania specjalnego rodzaju zbiorników – naziemnych dwupłaszczowych, czyli posiadających podwójne ścianki. Dostępne są w różnych pojemnościach (głównie 1500 l, 2500 l, 3500 l oraz 5000 l), przez co stosunkowo łatwe jest dopasowanie ich do swoich potrzeb. Zbiorniki powinny posiadać wymaganą dokumentację techniczną oraz deklarację zgodności z normami Unii Europejskiej dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Wskazane jest, aby miały one system czujników.
Pojemnik powinien być umieszczony twardym, nieprzepuszczalnym, niepalnym podłożu. Nie może być zlokalizowany w odległości mniejszej niż 10 metrów od zabudowań mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej, a także ujęć widy pitnej. Dodatkowo nie może być ulokowany bliżej niż 5 metrów od budynków społecznych oraz granic działki. Ważne jest przestrzeganie odległości od linii energetycznych – wynosi ona od 3 do 15 m w zależności od napięcia znamionowego.
Istnieje możliwość przechowania mniejszej ilości paliwa, jednak w tym przypadku nakładane są reglamentacje. Gdy wykorzystywany jest:
- budynek o powierzchni większej niż 100 m² – w opakowaniach jednostkowych w handlu detalicznym,
- budynek mniejszy niż 100 m², wolnostojący, wykonany z materiałów niepalnych – maksymalnie 200 l,
- inny typ budynku, do 100 m² – 60 l.
Omawiając przepisy prawa związane z przechowywaniem oleju napędowego, należy także zaznaczyć, że w przypadku zbiorników, których pojemność przekracza 5000 l, wymagane jest uzyskanie pozwolenia Państwowej Straży Pożarnej oraz zgody na eksploatację, która wydawana jest przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Czy olej napędowy ma termin przydatności?
Chcąc magazynować olej napędowy, należy pamiętać, że ma on określony termin przydatności, który uzależniony jest od rodzaju stosowanego pojemnika na paliwo, jak i miejsca przechowywania. Aby zapewnić mu maksymalną trwałość, wskazane jest przechowywanie go w zamykanych hermetycznie pojemnikach, dzięki czemu są one odporne na działanie czynników atmosferycznych. Maksymalny czas przydatności to 2 lata. Przechowywany w inny sposób olej napędowy ma datę przydatności około 6 miesięcy.