Kiedy kupujemy produkt z prawdziwej skóry – buty, torebkę, portfel czy pasek, to oczywiste, że nie chcemy, aby szybko uległ zniszczeniu. Tak więc dbamy o niego, dokładamy wszelkich starań, by go impregnować, a także czyścić z różnego rodzaju zabrudzeń. Tylko czy na pewno dobrze robimy to wszystko? Czy robimy wszystko co można, by skóra nie uległa zniszczeniu? Dzisiaj postanowiliśmy napisać o tym, jak należy czyścić galanterię skórzaną i w jaki sposób ją przechowywać, by nie straciła ona swojej jakości nawet przez długie lata.
Przede wszystkim nie zaniedbuj i dbaj od samego początku!
Jeśli pozostawimy naszą galanterię skórzaną przez dłuższy czas bez dbania o jej jakość i wygląd, to może okazać się, że nie uda nam się już przywrócić jej do pierwotnego stanu, który był dla nas dostępny tylko przed użyciem i zaniedbaniem galanterii. Warto więc regularnie przeprowadzać zabiegi, które mają przede wszystkim służyć do zaimpregnowania skóry. Jak często należy czyścić portfel damski, czy pasek męski ze skóry naturalnej? Przynajmniej raz na trzy miesiące, może okazać się, że konieczne jest to nawet co miesiąc - tu dużo zależy od tego, czy mamy zamiar dbać o portfel damski, który wyciągany jest każdego dnia, czy może torebce ze skóry, która zakładana jest jedynie od większych okazji. Im lepiej będziemy dbać o skórę na co dzień, tym większe mamy szanse, że zabrudzenia będą się szybko usuwać, a jakość skóry nie zmniejszy się po długim czasie.
Czyszczenie i natłuszczanie skóry
Skórę należy regularnie czyścić, odkurzać i a co najważniejsze natłuszczać. Wszelkie zabrudzenia bez trudu usuniemy ze skóry, jeżeli zdecydujemy się na jej mycie wodą z octem. Innym sposobem jest użycie niedużej ilości terpentyny, którą należy połączyć z białkiem. Białko ubijamy, a następnie dodajemy do niego kilka kropel terpentyny. Wcierając mieszkankę w skórę, można w szybki i łatwy sposób pozbyć się wszelkiego rodzaju plam i zabrudzeń. Jeżeli chodzi o natłuszczanie galanterii skórzanej, to jednym z najczęściej stosowanych sposobów utrzymania galanterii skórzanej w dobrym stanie, jest wcieranie olejków w ich powierzchnię. Po wtarciu należy jeszcze dokładnie wypolerować skórę, dzięki czemu możemy chronić ją przed zniszczeniami, przetarciami i innymi uszkodzeniami.
Różne sposoby czyszczenia
Na ogólne zabrudzenia wystarczy zwykła para wodna, a jest to dobra wiadomość, ponieważ takich zabrudzeń jest najwięcej. To o tyle bezpieczna metoda, że na pewno nie doprowadzi do uszkodzenia galanterii skórzanej. Pozostałych metod lepiej nie stosować od razu na całą powierzchnię. Jest to konieczne, by przekonać się czy dany preparat jest w pełni bezpieczny oraz jak skóra naturalna reaguje na jego działanie. Chcąc wyczyścić galanterię skórzaną, poza wspomnianą już wodą z octem i mieszanką terpentyny i białka, warto również zastosować sok z cytryny, która doskonale radzi sobie z uciążliwymi plamami na powierzchni torebek, portfeli i pasków. Na plamy z pleśni najlepiej zastosować olejki lub wazelinę i wcierać je kilka minut w powierzchnię skóry. Następnie należy oczyścić to miejsce szmatką. Ślady po długopisie to częsty problem portfeli czy skórzanych torebek również można usunąć przy pomocy wazeliny. Drugim skutecznym sposobem jest spryskanie galanterii skórzanej lakierem do włosów.