Grupa ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami, z Centrum „Mój Świat” z Tarnopola w Ukrainie- w Chorzowskim Centrum Kultury

W dniach 18 i 19 sierpnia 2023 r., w Chorzowskim Centrum Kultury gościliśmy grupę ukraińskich dzieci z z niepełnospawnościami z Centrum „Mój Świat” z Tarnopola w Ukrainie. Grupa gościła w Chorzowie na zaproszenie Państwa Przemysława i Iwony Zimniaków.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach  integracyjnych, w których każdy uczestnik miał możliwość stworzyć swój indywidualny projekt wyszywanki (tradycyjnej ukraińskiej haftowanej koszuli) oraz wianuszka-kokardki. W czasie warsztatów towarzyszyła wszystkim twórcza i radosna atmosfera a ogromną niespodzianką był fakt, że warsztaty prowadziła obywatelka Ukrainy obecnie pracownik Chorzowskiego Centrum Kultury Hanna Solyar.

Natomiast  w sobotę  dzieciaki zostały zaproszone na spektakl familijny pt. „Bleee…” w wykonaniu Teatru „Reduta Śląska”.

„Bleee…” to  spektakl z piosenkami dla widzów od 5 - 100 lat. Spektakl mówiący o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie. Poruszający również  temat  przyjaźni, ekologii oraz ochrony naszej planety. Skierowany i przewidziany dla całych rodzin, jest pretekstem do łączenia młodych i seniorów. To spektakl zabawny, rozśpiewany, ale przede wszystkim eksponujący treści związane z upośledzeniem i pokrzywdzeniem przez los. Przez zabawę prowokuje do zmiany stosunku do istot „innych” w naszym środowisku. Prowokuje do wyciągania wniosków, że w kontaktach ważne są wartości wewnętrzne, pozytywne cechy niewidoczne dla oczu. Spektakl uczy pokory wobec odrzuconych i wykluczonych.

Po spektaklu dzieci mogły wejść na scenę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z aktorami. Na pewno wrócą do domu z wieloma miłymi wspomnieniami z pobytu w Chorzowie.