W ubiegłym miesiącu ruszył projekt działań informacyjno-edukacyjnych pod nazwą „Safe in Poland”. Opracowana przez Wydział Prewencji KWP w Katowicach kampania ma na celu ułatwienie uchodźcom funkcjonowanie w Polskim społeczeństwie. Chorzowscy policjanci aktywnie włączyli się w ten projekt i regularnie spotykają się z obywatelami Ukrainy. Policjanci nie tylko informują o obowiązujących przepisach, ale przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo uchodźców, ostrzegają przed ewentualnymi zagrożeniami. Pomocne są w tym filmy i broszury, które w języku ukraińskim w prosty sposób przybliżają wskazaną tematykę.

Chorzowscy policjanci odwiedzają miejsca, w których przebywają uchodźcy. Zgodnie z założeniami kampanii „Safe in Poland”, podczas spotkań funkcjonariusze prezentują treści, które mają za zadanie ułatwić uchodźcom funkcjonowanie w Polskim społeczeństwie. Policjanci nie tylko informują o obowiązujących przepisach, ale przede wszystkim przestrzegają przed różnego rodzaju zagrożeniami. Dzięki przygotowanym w ramach przedsięwzięcia materiałom, dostępnym w języku polskim, ukraińskim i angielskim, bariera językowa nie stanowi problemu, a przekaz może dotrzeć do większej ilości osób.

W ostatnich dniach chorzowski profilaktyk przeprowadził kolejne spotkanie tym razem z dziećmi. Najpierw grupa uczestniczyła w projekcji filmu, przygotowanego w ramach kampanii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także jakie instytucje służące społeczeństwu i przeznaczone do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia funkcjonują w Polsce. Istotnym tematem poruszonym w materiałach jest także handel ludźmi i jak się przed nim uchronić. Uwagę wszystkich przykuł także temat hejtu. Policjanci apelowali o wzajemny szacunek i zrozumienie, podkreślając, że nie ma przyzwolenia na mowę nienawiści, bez względu na to w czyim kierunku jest ona skierowana. Dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, mundurowi wskazują również na podstawowe zasady w tym zakresie. Po projekcji filmu z dziećmi spotkał się „Sznupek”, który jak zawsze wzbudził wiele emocji. Dzieci mogły również z bliska obejrzeć radiowóz.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali broszury „Safe in Poland” zawierające wszystkie poruszone w filmie tematy oraz karty ICE z napisem „POMÓŻ MI! HELP ME!”, na których znajduje się pole do wpisania miejsca pobytu oraz danych osoby do kontaktu. Karta ma za zadanie ułatwić uzyskanie pomocy w sytuacji kryzysowej.

Policjanci w dalszym ciągu będą prowadzić spotkania skierowane nie tylko do młodzieży, ale także do osób dorosłych, które przyjechały lub pracują na terenie Chorzowa.

  • uczestnicy spotkania
  • uczestnicy spotkania
  • uczestnicy spotkania
  • uczestnicy spotkania
  • uczestnicy spotkania
  • uczestnicy spotkania