W okresie letnim, przy panujących korzystnych warunkach atmosferycznych, na drogach i ścieżkach rowerowych panuje wzmożony ruch miłośników jednośladów. O ich bezpieczeństwo dbają chorzowscy policjanci ruchu drogowego. Mundurowi cyklicznie prowadzą działania „Jednoślad”, podczas których zwracają uwagę czy rowerzyści jeżdżą przepisowo, a co za tym idzie bezpiecznie.

Letnia aura zachęca do spędzania wolnego czasu poza domem. Szcególnie teraz na polskich drogach, jest więcej miłośników jednośladów (motocykli, motorowerów, rowerów). W trosce o ich bezpieczeństwo chorzowska Policja prowadzi regularnie działania "jednoślad" w trakcie których patrole z ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę na kierujących tymi pojazdami. Policjanci sprawdzają ich stan trzeźwości oraz wyposażenie i stan techniczny jednośladów. W trakcie prowadzonych kontroli, zachowanie kierujących samochodami również będzie bacznie obserwowane.

Priorytetem prowadzonych działań w ramach działan "Jednoślad"  jest m.in.:

  •     informowanie o właściwym przygotowaniu pojazdu do sezonu,
  •     eliminowanie i ograniczenie zagrożeń na drodze takich jak: nadmierna prędkość, kierowanie po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu,
  •     promowanie bezpiecznych zachowań,
  •     poprawa widoczności uczestników ruchu drogowego, korzystanie z elementów odblaskowych oraz używanie kasków ochronnych przez rowerzystów.

W ostatnich latach liczba jednośladów na polskich drogach znacząco wzrosła. Niestety, wraz z jej wzrostem, zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Należy pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drogach oraz o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Młodym kierowcom przypominamy, że każdy z nas  ma tylko jedno życie. Bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą.