Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chorzów

10.10

18:00

OLGA PASIECZNIK I ANNA RADZIEJEWSKA W DUETACH OPEROWYCH HAENDLA

XV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL IM. G.G. GORCZYCKIEGO

bilety:
30 PLN parter
20 PLN balkon

więcej informacji i rezerwacja biletów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 32 349 78 67/65/63

Olga Pasiecznik i Anna Radziejewska w duetach operowych Haendla!


Wspaniałe duety wokalne G. F. Haendla, jak również kompozycje instrumentalne – sonaty triowe oraz concerti grossi w wykonaniu znakomitej Olgi Pasiecznik i Anny Radziejewskiej oraz zespołu Polskiej Opery Królewskiej -  Capella Regia Polona zabrzmią 10 października 2020 roku w Chorzowskim Centrum Kultury w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.


Georg Friedrich Haendel to jeden z czołowych kompozytorów epoki baroku. Wśród jego bogatego dorobku znajduje się cały przekrój gatunków instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, a przede wszystkim szereg oper i oratoriów. W jego stylu tkwią zintegrowane pierwiastki muzyki włoskiej, niemieckiej i angielskiej. Wobec tak szerokich twórczych zainteresowań, jak i wielu odbytych podróży, Haendel osiągnął szczególne mistrzostwo w kształtowaniu muzycznych dialogów – zarówno między głosami wokalnymi, jak i instrumentami solowymi, czy grupami instrumentów.


W programie koncertu Sol per te, znalazły się przykłady wszystkich wymienionych typów muzycznego dialogowania. Zabrzmią zatem duety z oper, w wykonaniu znakomitych śpiewaczek – Olgi Pasiecznik i Anny Radziejewskiej. Poza miłosnym dialogiem Flavia i Lepido z opery Lucio Cornelio Silla, z którego zaczerpnięty został tytuł koncertu, usłyszeć będzie można nie mniej poruszające fragmenty z oper Rodelinda, Imeneo oraz Ariodante. Nie zabraknie też utworów powstających niezależnie od dzieł scenicznych.
Pomiędzy duetami wokalnymi, współdziałać i współzawodniczyć będą ze sobą również instrumenty. Program zawiera bowiem dwie sonaty triowe (HWV 391 oraz HWV 396), a także dwa concerti grossi z op. 6. Koncerty z tego opusu są uważane nie tylko za szczytowe osiągnięcia Haendla w dziedzinie muzyki instrumentalnej, ale także za jedne z najdoskonalszych reprezentantów swojego gatunku. Zachwycając różnorodnością środków muzycznych, Haendel przeciwstawia w nich mniejsze grupy instrumentów solowych (concertino) zespołowi orkiestrowemu. Z pewnością słychać w nich teatralne doświadczenie kompozytora. Olśniewają siłą wyrazu, bujną melodyką i oryginalnymi rozwiązaniami.
Solistki i zespół instrumentów dawnych poprowadzi zasiadający przy klawesynie Krzysztof Garstka.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020” oraz Miasta Chorzów.
Sponsorem Festiwalu jest: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S. A.
 
PROGRAM
GEORG FRIEDRICH HAENDEL
Sonata triowa A-dur, HWV 396
Sono liete fortunate, HWV 194
Troppo cruda, HWV 198
Sonata triowa g- moll, HWV 391
Ahi, nelle sorti umane, HWV 179
Tanti strali, HWV 197


PRZERWA


Io t’abbraccio – duet Rodelindy i Bertarido z opery Rodelinda, HWV 19, akt II scena VII
Concerto grosso op. 6 nr 4
Sol per te – duet Lepido i Flavia z opery Silla, HWV 10, akt II scena VI
Per le porte dell tormento – duet Rosmene i Tirinto z opery Imeneo, HWV 41, akt III scena ultima
Concerto grosso op. 6 nr 12
Bramo aver – duet Ginevry i Ariodante z opery Ariodante, HWV 33, akt III, acena XII
 
WYKONAWCY
OLGA PASIECZNIK  SOPRAN
ANNA RADZIEJEWSKA MEZZOSOPRAN
POLSKA OPERA KRÓLEWSKA - CAPELLA REGIA POLONA
KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT

 

* Każdy Widz przed wejściem na teren wydarzenia CHCK/SDK zobowiązany jest do wypełnienia formularza „Pytanie kierowane do gości odwiedzających Chorzowskie Centrum Kultury (zwany dalej „Oświadczeniem”) z aktualną datą wydarzenia i złożenia go pracownikowi CHCK/SDK. Oświadczając, że według jego najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym oraz podając swoje dane kontaktowe.

POBIERZ OŚWIADCZENIE